Na tle innych państw Unii Europejskiej Polacy dużo szybciej kończą karierę zawodową. Wydłużenie wieku emerytalnego sprawiło, że pracownicy powyżej 50. roku życia, którzy już od dawna nie mogą doczekać się odpoczynku na emeryturze, stają przed perspektywą pracy w starszym wieku.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza pierwszy ogólnopolski konkurs „Praktyki przyjazne pracownikom 50+". Jego celem jest promocja dobrych praktyk zarządzania wiekiem wśród polskich firm i instytucji rynku pracy.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, wyjazd tak wielu młodszych pracowników do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, sprawił, że polscy pracodawcy odczuli brak osób do pracy. Zatrudnianie ludzi co najmniej w średnim wieku przestaje być ewenementem w naszym kraju. „Osoby po czterdziestce to najlepsi pracownicy, bo nie wyjadą do Londynu i nie pójdą na urlop macierzyński”, twierdzi Robert Gwiazdowski, przewodniczący rady nadzorczej ZUS i szef Centrum im. Adama Smitha.
Jak podają statystyki w Polsce jest ok. 1, 5 mln osób po 40- tym roku życia nie ma pracy, istnieje jednak szansa na zmianę tej sytuacji. Przyglądając się zamieszczanym w internecie i prasie ofertą pracy, można zauważyć, iż zmienia się profil poszukiwanych pracowników - informuje Metro. Do niedawna niemal wszystkie oferty skierowane były do młodych, wykształconych i dyspozycyjnych osób, w tej chwili coraz części poszukiwane są osoby po 40- tym roku życia.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca