Powszechnie znane powiedzenie „pies jest najlepszym przyjacielem człowieka” sprawdza się m. in. w terapii z udziałem tych zwierząt. Okazuje się, że ich towarzystwo pozytywnie wpływa na przebieg rekonwalescencji pacjenta i to podyktowanej najróżniejszymi schorzeniami.
Czy pies oprócz bycia przyjacielem może być także terapeutą? Jak najbardziej! Terapia przy obecności psów może być nie tylko przyjemna, ale także bardzo efektywna. Dogoterapia posiada wiele zastosowań dzięki czemu doskonale sprawdza się niezależnie od wieku pacjentów lub ich stanu zdrowia.
Terapie zajęciowe dla seniorów są w Polsce coraz bardziej popularne. Jedną ze zintegrowanych form jest dogoterapia. Metoda, której pozytywne działania w kontakcie z osobami starszymi są od lat sprawdzone i potwierdzone naukowo. Wykwalifikowani i przeszkoleni dogoterapeuci zapewniają seniorom rehabilitację poprzez odpowiednie zajęcia z psami, co niesie ze sobą zarówno korzyści profilaktyczne, jak i lecznicze. Jednak również codzienny kontakt ze zwierzęciem ma dobrzy wpływ na zdrowie.
Dzień Psa to stosunkowo nowe święto. W 2007 roku zostało "wymyślone" przez redakcję czasopisma „Przyjaciel Pies”. Data 1 lipca nie jest przypadkowa - to właśnie teraz zaczyna się okres, w którym wyrzucanych jest wiele psów, choćby dlatego że stanowią przeszkodę w wakacyjnych planach.
Spędzanie czasu z końmi i dbanie o ich potrzeby łagodzi objawy choroby Alzheimera, wynika z nowych badań Ohio State University.
1 lipca obchodzimy Dzień Psa - święto ustanowione w 2007 roku przez redakcję magazynu „Przyjaciel Pies" oraz użytkowników portalu pies.pl
Dogoterapia to za mało, uznali Holendrzy i w celu rehabilitacji oraz kuracji antydepresyjnej wykorzystują...świnie.
O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, nie trzeba przekonywać nikogo. Kot czy świnka morska mogą być równie wdzięcznym towarzyszem. CIRS - Wrocławskie Centrum Seniora wraz z Centrum Przyjaznych Relacji „Ludzie - Zwierzęta" uruchomiło właśnie nietypowy projekt „Przyjazne 4ŁAPY".
21 czerwca w Warszawie przejdzie I Parada Labradorów organizowana w ramach programu „Pomóżmy razem". Organizatorzy zapraszają do udziału w paradzie wszystkich właścicieli, opiekunów i miłośników psów tej rasy.
Mam psa - chcę pomagać -pod takim hasłem zorganizowane zostaną w Poznaniu dwudniowe warsztaty z dogoterapii. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 października 2007. Będzie to niepowtarzalna szansa dla osób zainteresowanych terapią z udziałem psów na zdobycie nowej wiedzy i kontakt ze specjalistami w tej dziedzinie. Głównym celem kursu jest ukazanie, jak trudnym, ciężkim i odpowiedzialnym zajęciem jest pomaganie chorym poprzez kontakt z psem.
Labrador jako pies przewodnik nie tylko jest przyjacielem niewidomego, ale także zastępuje mu oczy: pomaga wsiąść do autobusu, wskazuje schody, drzwi, krawężniki. Rocznie w naszym kraju szkolonych jest ok. 10 psów, które mogą nieść pomoc tym osobom, podczas gdy w innych krajach Europy liczba ta jest zdecydowanie większa.
Dogoterapia jest jedną z najbardziej naturalnych metod rehabilitacji, w której odpowiednio przeszkolony Pies Przyjaciel wspomaga terapeutę (często wolontariusza) w wieloprofilowym usprawnianiu dzieci i dorosłych a także pomaga osobom starszym czy zagubionym w zachowaniu lub wręcz nawiązaniu kontaktów ze światem zewnętrznym.