Od dawna uważa się Finów za prowadzących jeden z najszczęśliwszych stylów życia, a Finlandia została uznana przez ONZ za najszczęśliwszy kraj na świecie w latach 2018, 2019, 2020 i 2021. Visit Finland prezentuje cztery aktywności czy przedsięwzięcia, które sprawiają, że mieszkańcy tego kraju przodują w rankingach poziomu dobrostanu.
soby, które nie odpoczywają zgodnie z naturalnym zegarem biologicznym, są bardziej narażone na depresję i niższy poziom jakości życia.
Uczucie wdzięczności i radości okazuje się być jednym z podstawowych „składników" dobrego życia. Według psychologów umiejętność jej wyrażania przekłada się na wzrost poczucia szczęścia.
Przewiduje się, że na całym świecie do roku 2050 nawet 152 miliony ludzi zachoruje na chorobę Alzheimera. Jak dotąd nie ma leków, które mogłyby w istotny sposób zapobiec rozwojowi tej formy demencji i odwrócić zaburzenia funkcji poznawczych. Coraz więcej dowodów wskazuje jednak, że odpowiedni styl życia i dbanie o zdrowie naczyń krwionośnych ma korzystny wpływ na ogólną wydajność poznawczą. Okazuje się, że dobrostan psychiczny i osłabianie wpływu stresu, np. poprzez praktykowanie medytacji, może osłabić wiele czynników ryzyka choroby Alzheimera.
Szczęśliwi ludzie są bardziej produktywni w pracy. Ekonomiści przeprowadzili szereg eksperymentów, aby sprawdzić, czy szczęśliwi pracownicy ciężej pracują. Okazuje się, że psychiczny dobrostan sprawia, że ludzie są o około 12 proc. bardziej produktywni.
Bycie dobrym dla innych i pomaganie poprawia zdrowie i stan ducha. Siła tego związku zależy jednak od wielu czynników, w tym rodzaju poziomu życzliwości, definicji dobrostanu, wieku, płci i innych.
Czas wiosennych porządków właśnie nadszedł i warto wykorzystać tę sposobność do zadbania o przydomowe roślinki, bo taka aktywność daje znaczące korzyści, m. in. poprawia poziom stanu emocjonalnego.
Śmiech może być najlepszym lekarstwem na przekształcenie przebłysków nadziei w stały optymizm, ujawniają badania przeprowadzone na Texas A&M University. Humor może istotnie zwiększyć poziom nadziei.
Ludzie, którzy mają poczucie, że są kochani w życiu codziennym, cechują się znacznie wyższym poziomem dobrostanu psychicznego (w tym poczuciem celowości i optymizmem) w porównaniu do pozostałych. Co więcej, ci pierwsi częściej okazują emocje, ci drudzy tymczasem nierzadko wykazują oznaki neurotyczności.
Pieniądze istotnie wpływają na poczucie szczęścia, mówią uczeni z University of Pennsylvania. Im więcej zarabiasz, tym szczęśliwszy/a się czujesz...
Ludzie, którzy dążą do uzyskania poczucia szczęścia, często dostrzegają, że nie mają wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia, co paradoksalnie sprawia, że czują się nieszczęśliwi, mówią psycholodzy z Rutgers University i University of Toronto Scarborough.
Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne pokazują, że pomaganie innym ludziom może być dobre dla zdrowia i lepszego samopoczucia. Siła tego związku zależy jednak od wielu czynników, w tym rodzaju życzliwości, definicji dobrostanu, wieku, płci i innych.
Relaks na kanapie czy delektowanie się pysznym posiłkiem: krótkotrwałe przyjemne zajęcia, które nie prowadzą do długoterminowych celów, istotnie zwiększają poczucie szczęścia.
Wolność i osobista autonomia są ważniejsze dla poczucia dobrostanu ludzi niż pieniądze, wynika z badań przeprowadzonych w 63 krajach.