Starsze kobiety, osoby odważne i te, które niedawno poniosły poważną stratę, częściej okazują współczucie obcym, a to z kolei przekłada się na ich lepsze samopoczucie.
Akty życzliwości i pomaganie innym jest dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia, przy czym nie każde dobroduszne zachowanie jest jednakowo korzystne - zależy to od wielu czynników, w tym rodzaju życzliwości, definicji dobrego samopoczucia oraz wieku, czy płci.
Starzenie się to szczęśliwsze doświadczenie, niż wielu ludzi sobie wyobraża - do takich wniosków doszli uczeni z Queen's University w Belfaście.
Czy William Szekspir miał rację, kiedy powiedział: „Lepiej kochać i stracić miłość niż nigdy nie kochać w ogóle"? Uczeni z Michigan State University postanowili ilościowo określić poczucie szczęścia osób będących w związku małżeńskim, byłych małżonków i osób samotnych pod koniec ich życia. Chcieli sprawdzić, na ile miłość i małżeństwo wpłynęły na ogólne samopoczucie.
W ciągu ostatnich latach sens życia stał się istotną kwestią w badaniach medycznych, szczególnie w związku z tym, że liczne społeczeństwa się starzeją. Okazuje się bowiem, że poszukiwanie sensu życia i jego znalezienie są ważne dla zdrowia i dobrostanu ludzi, mówią eksperci z University of California w San Diego.
Możliwość połączenia z innymi i poczucia przynależności to podstawowe ludzkie potrzeby. Teraz na Uniwersytecie Swansea zbadano, w jaki sposób są one determinowane nie tylko przez nasze osobiste relacje, ale i inne czynniki.
Nie istnieje obiektywna formuła zadowolenia z życia czy przewodnik po dobrym życiu, jednak od wieków ludzie zwracają się do filozofii, religii i nauki w poszukiwaniu odpowiedzi na egzystencjalne pytania. Ludzkość przebyła już długą drogę od czasu Konfucjusza i Platona, a nauka nadal gromadzi pewne odpowiedzi, czego zaś nauczyliśmy się do tej pory się?
Jeśli dbasz o czas dla siebie i spędzasz go w sposób znaczący, to poprawiasz dzięki temu swoje samopoczucie psychiczne i stajesz się też bardziej zaangażowanym pracownikiem.
Ważne życiowe wydarzenia, takie jak ślub, śmierć bliskiej osoby, czy bankructwo, mają istotny wpływ na nasze samopoczucie. Teraz porównano oddziaływanie tych wydarzeń na poziom szczęścia i zadowolenia z życia oraz sprawdzono czas trwania tego wpływu.
Podobno starsi ludzie są zwykle szczęśliwsi niż osoby młodsze. Czemu tak się dzieje? Niektórzy psychologowie uważają, że wynika to ze zmian w procesach poznawczych - w szczególności ze skupiania się i zapamiętywania pozytywnych wydarzeń oraz unikania rozpamiętywania negatywnych sytuacji. Procesy te pomagają osobom starszym regulować ich emocje, umożliwiając patrzenie na życie w bardziej optymistycznym świetle.
Dobrostan w seniorskim wieku w dużej mierze zależy od czynników psychospołecznych. Problemy ze zdrowiem fizycznym często odgrywają drugorzędną rolę.
Psychologowie sprawdzili, jakie rozmowy prowadzą osoby deklarujący wyższe i niższe poczucie szczęścia.
Ludzie religijni czerpią poczucie szczęścia z przekonania, że codzienne wydarzenia mają głębsze znaczenie.
Od dawna uważa się Finów za prowadzących jeden z najszczęśliwszych stylów życia, a Finlandia została uznana przez ONZ za najszczęśliwszy kraj na świecie w latach 2018, 2019, 2020 i 2021. Visit Finland prezentuje cztery aktywności czy przedsięwzięcia, które sprawiają, że mieszkańcy tego kraju przodują w rankingach poziomu dobrostanu.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem