Każdy ma jakiś sposób na to, by polepszyć sobie nastrój, np. dobry film lub kawałek czekolady. Zamiast jednak skupiać się na poprawieniu własnego samopoczucia, można dobrze życzyć innym i osiągnąć taki sam efekt.
Sztuka może pozytywnie wpływać na nasz nastrój. Czy działa to jednak również wtedy, gdy oglądamy obrazy na ekranie? Międzynarodowy zespół badawczy postanowił to sprawdzić.
Większa ilość owoców i warzyw może znacznie zwiększyć poczucie szczęścia w niedługiej perspektywie czasowej.
Wiele osób spędza życie na pogoni za poczuciem szczęścia, które jednak nierzadko wydaje się im nieuchwytne. Według psychologów dzieje się tak dlatego, że nasze obecne uczucia mogą kolidować ze wspomnieniami dobrostanu z przeszłości.
Osoby starsze, które muszą przenieść się do domu opieki i dostosowują się do tego oraz akceptują to, czego nie można zmienić, ciągle czerpią satysfakcję z życia.
Robienie mikro-przerw, czyli przerywanie wykonywania zadania na 10 minut lub krócej, wiąże się na ogół z mniejszym zmęczeniem i zwiększeniem wigoru.
Czy atrakcyjni ludzie naprawdę czerpią korzyści ze swojego wyglądu? I jeśli tak, to w jaki sposób? Jak stwierdzili uczeni z University of Georgia i University of Kansas: w istocie osoby atrakcyjne mają zwykle więcej relacji społecznych, a tym samym zwiększone poczucie dobrostanu psychicznego. Jak się wydaje, to może być powodem, dla którego każdego roku wydaje się miliardy dolarów na poprawę wyglądu.
Duchowość może być ważnym elementem zarówno w przypadku poważnych chorób, jak i ogólnego stanu zdrowia, mówią eksperci z Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Zmywanie stosu naczyń po długim dniu wydaje się być czymś dalekim od relaksu. Tymczasem to właśnie całkiem dobry sposób na zmniejszenie stresu.
Spędzanie co najmniej dwóch godzin tygodniowo na wśród natury jest ważnym czynnikiem zadbania o zdrowie i dobre samopoczucie.
W niespokojnym okresie wojny i pandemii, World Happiness Report 2022 ukazuje jasne światło ciemnego czasu. Według międzynarodowego zespołu pandemia przyniosła nie tylko ból i cierpienie, ale także zwiększenie wsparcia społecznego i życzliwości.
Obawy młodszych kobiet o zmarszczki i pogarszający się stan zdrowia powodują, że ich stan emocjonalny jest gorszy niż kobiet, które mają za sobą tak zwaną fazę „kryzysu wieku średniego".
Mówi się, że różnorodność jest przyprawą życia, teraz uczeni twierdzą, że różnorodność w kręgu społecznym może pomóc żyć dłużej.
Starzenie się samo w sobie nie wiąże się nieuchronnie z pogorszeniem nastroju i jakości życia - mówią psycholodzy.
Poczucie szczęścia w życiu ma większy związek z tym, na ile jesteś szanowany/a i podziwiany/a przez otoczenie niż ze statusem majątkowym.