Jeśli twój partner jest szczęśliwy, ty też masz lepszy nastrój i nie tylko - okazuje się, że taka sytuacja może też pomóc nam radzić sobie ze stresem, zwłaszcza gdy się starzejemy.
Zaledwie 10 minut codziennej praktyki uważności może poprawić samopoczucie, złagodzić depresję i lęk oraz pomóc ludziom być bardziej zmotywowanymi do poprawy swojego stylu życia - w tym do zdrowszych nawyków ćwiczeniowych, żywieniowych i snu.
Ocena stopnia poczucia szczęścia może przynieść odwrotny skutek i negatywnie wpłynąć na satysfakcję z życia i samopoczucie psychiczne, ostrzegają eksperci z American Psychological Association.
Społeczeństwa na całym świecie szybko się starzeją, a wśród osób starszych obserwuje się zwiększoną częstość występowania objawów depresyjnych w późnym wieku. Okazuje się, że takie zjawisko można by relatywnie łatwo osłabić - dieta stosowana w średnim wieku może mieć wpływ na samopoczucie psychiczne w starszych latach.
Eksperci z Flinders University ostrzegają, że nawykowe szukanie i oglądanie niepokojących historii w mediach społecznościowych wiąże się ze negatywnymi zmianami w sposobie postrzegania ludzkości i sensu życia.
Posiadanie różnych grup przyjaciół poprawia samopoczucie i spójność społeczną.
Joga, uważność, medytacja, praca z oddechem i inne podobne praktyki zyskują na popularności ze względu na ich potencjał poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Ich skutki rzeczywiście przeważnie są pozytywne i czasami nawet transformacyjne, ale zdarza się, że wiążą się z wyzwaniem dla zmienionych stanów świadomości.
Przestrzenie o różnorodnych cechach naturalnych wiążą się z większą poprawą naszego dobrostanu psychicznego w porównaniu z obszarami o mniejszej bioróżnorodności.
Konsekwentne przestrzeganie wytycznych dotyczących aktywności fizycznej przez cały wiek średni wiąże się z wyższą jakością życia kobiet, mówią eksperci z University of Sydney.
Sport, poza rozrywką, sprzyja osobistemu rozwojowi i poczuciu przynależności, przynosząc korzyści zarówno jednostkom, jak i całemu społeczeństwu.
Panie, które spotkały się z dyskryminacją ze względu na płeć, częściej doświadczały osłabienia dobrostanu w miarę upływu czasu.
Cierpienie psychiczne i narażenie na środowiskowe czynniki rakotwórcze to elementy skracające także czas dobrego samopoczucia emocjonalnego.
Możemy nauczyć się być szczęśliwi, ale trwałe korzyści osiągniemy jedynie, jeśli będziemy ćwiczyć.
Zielone przestrzenie przyczyniają się do dobrego samopoczucia mieszkańców miast. Z badań wynika, że parki mają istotny wpływ na dobrostan ludzi, niezależnie od ich przynależności do klasy społecznej, i że nie można parków zastąpić innymi miejscami spotkań ludzi, np. centrami handlowymi. Zamknięcie takich obszarów - jak podczas pandemii Covid-19 - pogłębia nierówności w poziomie dobrostanu.
Obecnie nierzadko oczekuje się, że pracownicy będą odpowiadać na e-maile związane z pracą po godzinach lub zabierać ze sobą laptopy na wakacje. Jednak zacieranie się granic między obowiązkami i życiem osobistym może wpływać na dobre samopoczucie ludzi i prowadzić do wyczerpania, ostrzegają eksperci z Uniwersytetu w Zurychu.