Inteligencja pozwala na podejmowanie bardziej wyważonych decyzji. Gdy inteligentniejsze osobniki mogą liczyć na przeżycie i mają wyższe wskaźniki reprodukcji niż pozostali przedstawiciele gatunku, ewoluować mogą też ulepszone zdolności poznawcze. Uczeni z Niemieckiego Centrum Badań nad Naczelnymi sprawdzili związek między zdolnościami poznawczymi a wskaźnikami przeżywalności lemurków myszatych.
Utrzymanie zdrowego poziomu żelaza we krwi może być kluczem do lepszego starzenia się i dłuższego życia.
Japończycy nie zajmują w rankingach poczucia szczęścia tak wysokich miejsc jak Duńczycy, niemniej wykazują dużo wewnętrznego spokoju i dystansu do rzeczywistości, a także mogą pochwalić jednym z najwyższych wskaźników długości życia. Jedną z przyczyn jest wyznawana przez nich koncepcja odzwierciedlana przez słowo „ikigai".
„Eliksir" długowieczności? To orzechy. Są kaloryczne, ale dostarczają dobrej energii. Mają tez wiele witamin i mogą pomóc ochronić się przed rozmaitymi chorobami, przekonują badacze.
Wielu z nas ma raczej ponury obraz stanu zdrowia w starszym wieku, ale uczeni z Uniwersytetu Harvarda przekonują, że powinniśmy mieć powody do zadowolenia, nie tylko bowiem żyjemy dłużej, ale i cieszymy się większą liczbą aktywnych lat.
Codzienna aktywność fizyczna, zdrowe śródziemnomorskie menu, bogate życie społeczne, mała ilość czynników stresogennych, zrównoważona konsumpcja kawy i herbaty, ograniczone stosowanie leków - oto główne czynniki sposobu życia mieszkańców znanej z długowieczności greckiej wyspy Ikaria.
Taką zależność odkryto u zwierząt. Według szwajcarskich badaczy myszy spokojniejsze i mniej odważne niż inne gryzonie, mają silniejsze organizmy i mogą liczyć na dłuższe życie.
Japonia jest krajem o rekordowej liczbie stulatków. Niektórzy uważają, że kluczem do długowieczności mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni jest stosowana przez nich dieta.
Przewidywany wzrost liczby ludności świata jest jeszcze większy niż przewidywano w 2011 roku, głównie z powodu liczby urodzeń w Afryce, mówią eksperci.
Włosi są najbardziej długowiecznym narodem w Europie, żyją średnio 81 lat.
Pięć tybetańskich rytuałów, czyli ćwiczeń zapożyczonych z jogi, pomoże zachować młodość. Tak przynajmniej obiecują ich entuzjaści.
Powszechnie wiadomo, że mężczyźni żyją krócej niż kobiety. Skąd jednak bierze się taka „niesprawiedliwość"? Japońscy naukowcy odkryli klucz do tajemnicy.
Lekarze niczym mantrę powtarzają, co trzeba robić, by o siebie zadbać i chyba każdy już wie, że rady te dotyczą głównie sposobu odżywiania się i aktywności fizycznej. Jednakże warto pamiętać także o tym, iż niemniej istotne i równie dobrze naukowo uzasadnione są rzeczy, zachowania, zjawiska, których zwykle nie kojarzy się z profilaktyką prozdrowotną.
Amerykańska grupa zajmująca się badaniami gerontologicznymi potwierdziła, że najstarszą Amerykanką jest obecnie 113-letnia Jearlean Talley.
Najstarsza dotychczas mieszkanka Stanach Zjednoczonych zmarła w wieku 113 lat, zaledwie tydzień przed 114-tymi urodzinami. Jej sekret to optymizm i otwartość na innych ludzi.