Udar mózgu stanowi trzecią co do częstości przyczynę zgonów oraz najczęstszy powód trwałej niesprawności u osób powyżej 40 roku życia w Polsce. Rocznie odnotowuje się ponad 60 tysięcy udarów mózgu. Choć ich przebieg i rokowania są różne, to pacjentów dotkniętych tą chorobą neurologiczną często łączy wspólny problem. Mowa o niedożywieniu, które dotyczy nawet 62% osób po przebytym udarze mózgu.
Kalendarzowe lato zbliża się wielkimi krokami. Nadszedł czas, by zrzucić nie tylko swetry, ale również zimowe przyzwyczajenia. Omijanie treningów oraz wieczorne lenistwo z ulubionymi słodyczami muszą odejść do lamusa. Czas na rozpoczęcie letniej odnowy – bo w zdrowym ciele zdrowy duch! Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie „dobre rady” są dobre dla każdego. Aby osiągnąć zamierzone efekty należy dostosować dietę i plan treningowy do swojego stylu życia i preferencji.
Jeśli chodzi o sposób jedzenia, różni ludzie różnie się zachowują. Dietetycy wymieniają pięć typów „emocjonalnych zjadaczy". Sprawdź, którym z nich jesteś.
Pacjenci, którzy przeszli raka jelit, mogą zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby dzięki jedzeniu orzechów.
Wkładasz wiele wysiłku w zrzucenie zbędnych kilogramów, a efektów nie widać? W trakcie odchudzania można wpaść w wiele pułapek, które utrudniają zmniejszenie wagi. Poznanie ich to pierwszy krok do wymarzonej figury.
Pomidory mogą być bardzo przydatne w leczeniu nowotworu żołądka. Ekstrakt z tych warzyw (właściwie - owoców) może hamować wzrost komórek nowotworowych.
Wymyślono już wiele sposobów na to, by schudnąć, bo niemal cały świat zmaga się z problemem otyłości. Ogólnie rzecz ujmując, by zmniejszyć wagę trzeba dostarczać sobie mniej kalorii niż się spala. Niestety, trudno jest skłonić samego siebie do zniejszenia porcji. Jeden z nowych pomysłów obejmuje specjalny model talerzy, które stwarzają wrażenie, że je się wiecej niż naprawdę.
Często boli cię żołądek? Miewasz biegunkę? Męczą cię wzdęcia? Być może są za to odpowiedzialne twoje nawyki żywieniowe. Sprawdź, co może powodować te dolegliwości.
Nikt nie jest doskonały w żadnej roli, nawet w tak przyjemnej, jak bycie dziadkiem czy babcią. Szczególne wyzwanie stoi przed tymi, z którymi wnuki spędzają dużo czasu, ale i dziadkowie sporadycznie odwiedzający najmłodszych w rodzinie mogą popełniać błędy, które niweczą wychowawcze wysiłki rodziców czy po prostu nie służą maluchom.
Dieta DASH jest najlepsza, by zmniejszyć ryzyko dny moczanowej.
Tłuszcze nasycone i nienasycone. Utwardzanie, rafinacja i estryfikacja… Pojęcia związane z wiedzą o tłuszczach mogą przyprawić o zawrót głowy – co oznaczają i dlaczego warto je rozumieć? Mówi o nich prof. Krzysztof Krygier z Katedry Technologii Żywności SGGW.
Dieta dla zdrowych zębów to nie tylko „mniej cukru, więcej warzyw”. Okazuje się, że, aby mieć zdrowe zęby warto włączyć do niej dość niespodziewane składniki, np. probiotyki, żurawinę, a nawet… „witaminę młodości” stosowaną w walce ze zmarszczkami.
Moda lubi powracać – również ta kulinarna. Amarantus, komosa ryżowa, kamut to tylko nieliczne przykłady na to, że lubimy wracać do przeszłości. Dziś starożytne odmiany zbóż przeżywają swój renesans i ponownie pojawiają się na naszych talerzach. Co odróżnia je od popularnych gatunków ? Czy warto dodawać je do codziennych posiłków?
Wątroba dba o nas ale czy my dbamy o nią? Jeżeli możemy trafić przez żołądek do serca, to czy do wątroby również? Oczywiście! O to kilka produktów, które warto wdrożyć do codziennej diety, aby wspomóc pracę wątroby i choć trochę o nią zadbać, tak jak ona dba o nas. Co pomoże nam zregenerować wątrobę?
Choć może się to wydawać dziwne, odczuwanie głodu to tylko jeden z powodów, dla których sięgamy po jedzenie. Tymczasem ich lista jest dłuższa, a gdy się nasilają czy powtarzają, mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania czy problemów z wagą. Dowiedz się, dlaczego np. jesz więcej lub częściej niż potrzebujesz.