Rady dotyczące zdrowego żywienia, nowe mody dietetyczne, pokazy kulinarne, zaburzenia układu pokarmowego i choroby... apetyt na wiadomości związane z żywnością wydaje się być nienasycony. Obecnie dostępna jest nowa publikacja Komisji Europejskiej, która ma pomóc społeczeństwu lepiej zrozumieć, czym jest "żywność funkcjonalna" oraz dowiedzieć się więcej na temat unijnych inicjatyw naukowych w tej dziedzinie.
Z nadejściem letnich, słonecznych dni rozpoczyna się sezon pikników, wycieczek i wspólnego grillowania. Przygotowując się do tych przyjemności powinniśmy zastanowić się nie tylko nad pogodą i atrakcyjnym miejscem, ale również nad tym co będziemy jeść. Warto zadbać, aby nasz posiłek przygotowany był z dobrej jakości produktów. Ruch na świeżym powietrzu i prawidłowo zbilansowany posiłek zadbają także o nasze serce.
Naukowcy odkryli, że czynniki genetyczne, opalanie się oraz dieta ogrywają rolę w zagrożeniu danej osoby niedoborem witaminy D. Przeprowadzone badania asocjacyjne całego genomu, które w części zostały sfinansowane ze środków unijnych, ujawniają trzy miejsca genetyczne powiązane ze stężeniem witaminy D. Odkrycia zostały opublikowane w internetowym wydaniu magazynu The Lancet.
Nowe badania sugerują, że dieta może wpływać na zdolności poznawcze osób z chorobą Alzheimera. Chociaż wciąż na wczesnym etapie, najnowsze badania, opublikowane w Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology, prezentują interesujące dane.
Bogactwo złotych lat bywa nam ukradzione, bowiem wraz z wiekiem znacznie rośnie ryzyko demencji.
Słońce podobnie jak noc sylwestrowa motywuje nas do wielkich postanowień. Zwykle na początku listy jest odchudzanie. Kilka miesięcy przed wakacjami chcemy naprawić grzechy, na które pracowaliśmy przez miesiące. Najważniejsze są zdrowe przyzwyczajenia. Kiedy zmienisz swoje nawyki z radością będziesz obserwować jak gubisz zbędne kilogramy.
Kiedy pogoda zmieni się na prawdziwie majową - ciepła, słoneczną i przyjemną, chętnie udamy się do ogródków, na działkę, czy na wieś, aby pogrillować. Warto wówczas pamiętać o dodaniu ziół i przypraw do grillowanego mięsa - będzie smaczne i zdrowe, doprawianie potraw pomoże bowiem obniżyć ryzyko raka.
Być może kiełbaski i bekon wypadły z wielu list zakupów już jakiś czas temu ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i modę na zdrową żywność, teraz naukowcy znaleźli kolejne dowody na to, że lepiej zrezygnować z przetworzonego mięsa.
Dieta bogata w otręby może pomóc w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym - informują naukowcy z Harvard Medical School.
Wiosna to doskonały czas na zmiany. Najlepiej zacząć je od swojego organizmu. Dieta oparta na świeżych warzywach i owocach oraz dużo ruchu to łatwy sposób na pozbycie się nie tylko zbędnych kilogramów, ale także problemów układu pokarmowego takich, jak wzdęcia lub biegunki.
Złamanie biodra w starszym wieku oznacza poważne problemy zdrowotne, które mogą nawet doprowadzić do śmierci. Co szczególnie niepokoi, to także fakt, że tylko jedna na trzy starsze osoby po takim urazie powraca do poprzedniego stanu niezależności. Jak zminimalizować „straty"? Eksperci polecają spożywanie białka.
Białko jest niezbędne. Jego obecność w diecie decyduje o zdrowiu i możliwości funkcjonowania. Okazuje się, że gra również istotną rolę przy zrzucaniu zbędnych kilogramów i utrzymaniu siły mięśni.
Emma Thompson jest jedną z najpopularniejszych feministek brytyjskiego show-biznesu. Często wykorzystuje swoją sławę, by zwrócić uwagę na problemy bliskie jej sercu - tym razem dostało się branży rozrywkowo - medialnej. W niedawnym wywiadzie dla Daily Mail 51-letni gwiazda skrytykowała fakt, że dziewczynom i kobietom wmawia się, iż jedyny akceptowalny rozmiar przed kamerą to 32.
Brak wcięcia, tłuszczyk na brzuchu, „mięsień piwny", jakkolwiek nie nazwiemy nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach talii, nie ma ona jedynie wpływu na nasz wygląd, może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Jedzenie, jakie ludzie spożywają, może mieć znaczący wpływ na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera oraz innych form demencji.