Dbałość zdrowie serca nie stanowi codziennej troski dla większość ludzi, przynajmniej do czasu, w którym pojawiają się problemy. Ale kiedy przytrafia się coś złego - jak atak serca - i istnieje poważne zagrożenie utraty zdrowia, a nawet życia, zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie zdrowego serca. Wtedy jednak może być za późno. Zatem - profilaktyka przede wszystkim.
Osoby starsze, które jadają tłuste ryby co najmniej raz w tygodniu, mogą zmniejszyć ryzyko poważnego osłabienia wzroku spowodowanego zwyrodnieniem plamki żółtej, wynika z amerykańskich badań.
Nie jesteśmy w sposób zupełny zdeterminowani genami. Pozostaje wiele sfer aktywności, dzięki którym mamy wpływ na swój organizm. A one mogą sprawić, że dłużej będziemy dobrze funkcjonować. Co zatem robić? Oto kilka popularnych, ale - jak zapewniają eksperci - skutecznych porad, co czynić, aby długo cieszyć się dobrą kondycją umysłu. Warto je więc powtarzać, może nawet jak mantrę...
Osoby starsze, które dostarczają organizmowi odpowiednią ilość witaminy E, mają mniejsze ryzyko rozwoju otępienia niż ludzie, których dieta jest uboga we wspomnianą substancję.
Mniejsza ilość kalorii dostarczanych organizmowi to większa szansa na pozbycie się nadmiaru kilogramów i lepszą figurę. Jak to zrobić? Do wyboru mamy setki diet i tyleż samo zestawów ćwiczeń. Ale pojawiają się nowe pomysły. Eksperci proponują po prostu większą ostrożność w doborze codziennego menu albo odpowiedni sposób konsumpcji. W każdym razie zapewniają, że nie trzeba się głodzić, aby zmniejszyć liczbę przyjmowanych codziennie kalorii.
Kiedy Ralph Tarrant otrzymał od królowej Elżbiety kartę z życzeniami z okazji setnej rocznicy urodzin, był niezwykle podekscytowany. Dziś wraz z żoną ma już dziesięć takich kart.
Nie uprawiasz żadnego sportu, nie chadzasz na spacery choćby co drugi dzień? Nad jedzeniem zastanawiasz się, ale głównie w kontekście tego co lubisz, a czego nie? Stres to nieomal twoje drugie nazwisko, magnez kojarzy ci się głównie z przyczepianiem zdjęć na lodówce, a twój codzienny wydatek to obowiązkowa paczka papierosów? Weź się w garść! Nasze zdrowie i samopoczucie w dużej mierze zależy od trybu życia, jaki prowadzimy.
Witamina D może pomóc chronić nasz mózg i bronić nas przed chorobą Parkinsona, pisze Lesley Dobson z sagazone.
Specjaliści medycyny zintegrowanej łączą wiele alternatywnych metod leczenia i terapii z klasyczną, tzw. zachodnią medycyną, nie tylko, by pomóc swoim pacjentom, ale i ustalić, które metody są najbardziej skuteczne, a które przynoszą niejednoznaczne efekty. Część terapii konsekwentnie daje dobre rezultaty, są więc stosowane w ramach większości zintegrowanych programów leczenia raka i chorób serca w USA, piszą redaktorzy AARP. Oto krótki przegląd najbardziej popularnych terapii alternatywnych.
Przyzwyczailiśmy się do życia w biegu. Biegamy do szkoły, potem na wykłady, a gdy myślimy, że duże tempo już za nami - idziemy do pracy. Tam wbieganie i wybieganie opanowujemy do perfekcji. Co gorsza bycie w permanentnym pośpiechu staje się nieodłączną cechą człowieka XXI w. Co na to nasz organizm?
Jak żyć długo i zdrowo? Na czynniki genetyczne nie mamy większego wpływu. Ale pozostaje cała sfera związana ze stylem życia, która - jak przekonują naukowcy - jest znacząca dla naszego zdrowia i samopoczucia. Poniżej przedstawiamy siedem elementów diety, których prozdrowotne działanie zostało udowodnione naukowymi testami.
Znalezienie przyczyny jest pierwszym krokiem do skutecznego leczenia. Gdy zmęczenie jest stale obecne lub zaczyna utrudniać normalne życie, powód powinien być dobrze rozpoznany.
Letni odpoczynek nie nie zwalnia od obowiązku pamiętania o zdrowym odżywianiu. Zarówno latem, jak i zimą obowiązują nas zasady zdrowego żywienia - powinniśmy jeść różnorodnie, najlepiej 5 mniejszych objętościowo posiłków w ciągu dnia. Taki sposób żywienia pozwoli nam dostarczyć niezbędnych składników pokarmowych we właściwych proporcjach przez cały rok.
Nowe badanie po raz kolejny pokazuje korzyści zdrowej diety. Okazuje się, że zbilansowany sposób jedzenia obniża ryzyko zaćmy u starszych kobiet.
Producent słynnej Nutelli, włoska firma Ferrero, obawia się, że Europarlament może wprowadzić nakaz umieszczania na produkcie informacji podobnych do ostrzeżeń znajdujących się na papierosach. Unia Europejska chce bowiem zakazu reklamowania towarów wysokokalorycznych jako elementów zrównoważonej diety.