Połowa Polek (52%) przyznaje, że w skutecznym odchudzaniu najbardziej przeszkadza im brak silnej woli i konsekwencji w zmianie nawyków żywieniowych. Dlatego, jeśli mamy problemy z wagą, szukamy diety cud, która pozwoli nam szybko i skutecznie schudnąć. Czy zawsze jest ona odpowiedzią na konkretny problem, który uniemożliwia nam pozbycie się zbędnych kilogramów? Dziś obalamy mity dotyczące „diety cud".
Zgaga to rosnący, globalny problem naszej populacji. W Polsce tej dolegliwości doświadczyło blisko 14 mln Polaków. Niepokoi fakt, że zbyt mało osób cierpiących z powodu zgagi, bo tylko 16% rozumie przyczynę tej dolegliwości. Tymczasem, zgaga jest najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem choroby refluksowej przełyku.
Kobiety po menopauzie, które nie dostarczają odpowiedniej ilości składników odżywczych w swojej diecie, mają zwiększone ryzyko anemii, wynika z nowych badań.
Wiadomo powszechnie, że niedobór snu negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Wśród pejoratywnych aspektów niedospania są: gorsze samopoczucie, osłabienie, obniżona sprawność fizyczno-intelektualna, zaburzenia metabolizmu. Te ostatnie mogą powodować problemy z utrzymaniem właściwej wagi. Teraz problem z otyłością okazuje się być jeszcze intensywniejsze, bowiem uczeni odkryli, że niedostateczna ilość snu sprzyja objadaniu się.
Próbowałeś/aś niemal wszystkiego, a waga ani drgnie. Być może problem leży tam, gdzie nikt nie zwykł szukać. Czasem dieta i ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanego skutku, bo są źle prowadzone lub organizm walczy z jakąś dolegliwością. Poniżej kilka czynników, które hamują wszelkie wysiłki zmierzające do utraty na wadze.
Owies nie zajmuje czołowego miejsca w rankingu popularności zbóż. Daleko mu do pszenicy czy żyta. Co jednak krzepiące, w związku z trwającą od dłuższego czasu modą na musli, również płatki owsiane wracają do łask.
Dieta powinna skutkować ładniejszą sylwetką i lepszym samopoczuciem. Owszem, takich efektów należy się spodziewać, gdy odpowiednio dobiera się nowy sposób odżywiania i nie oznacza on drastycznych zmian w dotychczasowej diecie. Nierzadko jednak nowe menu oznacza diametralne modyfikacje - także w stylu życia, to zaś wiąże się z frustracją, mówią uczeni.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kalorii ma ulubione danie, które co tydzień jadasz w stołówce? Czy w czasie wyjść na kolację z partnerem brakuje Ci informacji na temat składników lub wartości odżywczej zamawianych potraw?
Ludzie, którzy chcą zachować zdrowie, powinni zabrać się za pracę w ogrodzie, wynika z nowych badań.
Procesu starzenia nie da się powstrzymać, można go jednak przyhamować. Wszystko zależy od tego, jak ludzie się „prowadzą", a dokładniej, co jedzą, ile czasu są w stanie poświecić na aktywność fizyczną, czy regularnie wykonują badania profilaktyczne, etc. Eksperci niczym mantrę nieustannie wymieniają te wszystkie czynniki zdrowego sposobu życia. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny - po prostu są skuteczne.
Często sami doprowadzamy nasz organizm do zmęczenia nie dostarczając mu odpowiedniej dawki pożywienia. Możemy temu jednak zapobiec stosując odpowiednią dietę. W wielu przypadkach to właśnie niewłaściwa dieta jest przyczyną utraty energii. Zmiana sposobu odżywiania pomoże rozwiązać te problemy. Określone pokarmy sprzyjają wykonywaniu konkretnych czynności a właściwie zbilansowana dieta jest najlepszym źródłem energii. Prawidłowe odżywianie się polega na zaplanowaniu posiłków oraz odpowiednim dobraniu pokarmów.
Miły, empatyczny, troskliwy lekarz zawsze cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów. Nic dziwnego, od dawna wiadomo, że terapia przebiega pomyślniej, jeśli pacjent odczuwa wsparcie otoczenia, także tego medycznego. Teraz wpływ osobowości i postawy medyków na stan zdrowia pacjentów postanowiono uzasadnić za pomocą kwantyfikowanych wyników.
Można jeść smacznie i zdrowo. Niektóre produkty mają wyjątkową „moc" prozdrowotnego działania, a ich smakoszy nie brakuje ze względu na niepowtarzalny smak, zapach i zastosowanie w kuchni. Oto kolejne artykuły żywnościowe, które zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza osób dojrzałych:
Odpowiednie menu to lepsze zdrowie, samopoczucie i rozkosz smaku. Niektóre produkty są szczególnie polecane osobom dojrzałym, bowiem ich właściwości odżywcze pomagają walczyć z negatywnymi efektami procesów starzenia się organizmu i powstrzymują rozwój rozmaitych chorób. Poniżej lista największych hitów dietetycznych.
Dieta wegańska może narazić niektórych na ryzyko chorób serca, ostrzegają naukowcy. Mięso jest zazwyczaj postrzegane jako niebezpieczne, jeśli chodzi o choroby serca. Jednakże po analizie kilku artykułów medycznych związanych z biochemią wegetarianizmu, naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach sugerują, że weganie mogą być bardziej narażeni ryzyko rozwoju chorób serca.