Jesienią nie powinniśmy rezygnować ze świeżych warzyw i owoców, będących źródłem naturalnych witamin wzmacniających odporność organizmu. Warto sięgać zwłaszcza po produkty z krajowych upraw i własnego ogrodu.
Zmiana czasu na zimowy powoduje, że dzień staje się coraz krótszy. Zaczyna brakować promieni słonecznych i ciepła. Przez kilka miesięcy otacza nas szarość. Pojawia się senność, znużenie i apatia. Jak sobie radzić ze skutkami nadejścia jesieni?
Jesienna aura nie sprzyja optymistycznemu myśleniu, niedostatek słońca, a w konsekwencji również witaminy D, powoduje spadek energii. Natomiast deszcze i chłodne dni sprzyjają przeziębieniom. Najbliższe miesiące nie będą dla nas łatwe. Nadeszła więc pora, by aktywnie zadbać o siebie i swoje zdrowie.
Otyłość czyni walkę z rakiem trudniejszą, niezależnie od stosowanej diety, twierdzą naukowcy.
Współczesne środowisko życia, dieta oraz określone elementy dzisiejszego stylu życia sprawiają, że w organizmie gromadzą się liczne toksyny. Nie trzeba jednak podejmować specjalnej terapii, by zmienić ten stan rzeczy, potrzeba trochę wiedzy i siły do wprowadzenia kilku modyfikacji, a będzie można zaobserwować pozytywne efekty dla zdrowia.
Wbrew powszechnej opinii, menopauza nie powoduje przyrostu masy ciała, mimo że przyczynia się do magazynowania tłuszczu wokół talii.
Dbanie o zdrowie i dobra figurę może się czasem wydawać naprawdę ciężką harówką. Mamy coraz więcej wiedzy o tym, jak funkcjonuje organizm i co robić, by zwiększać jego efektywność oraz chronić się przed rozmaitymi dolegliwościami. Nikt jednak nie chce, by dbanie o zdrowie wymagało ciągłych wyrzeczeń, stałej kontroli i poczucia uciążliwości w związku z „reżimowym" stylem życia. Jednakże ci, którzy nie chcą podporządkowywać się żelaznej dyscyplinie prozdrowotnej, także mogą siebie zadbać.
W przypadku osób z nadwagą z cukrzycą intensywne ćwiczenia i dieta nie tylko pomagają stracić nadmiar kilogramów, ale mogą także pomóc „wytrenować" komórki tłuszczowe do produkcji hormonu odpowiedzialnego za zwiększoną produkcję "dobrego" cholesterolu.
Temperatury spadają, noce są coraz dłuższe i sezon kasztanowy w pełni. Niestety dla wielu jesień oznacza okres gorszego samopoczucia i zmagań z objawami depresji. Uważa się, że nawet jedna na kilkanaście osób doświadcza sezonowych zaburzeń afektywnych (seasonal affective disorder, SAD).
Nowe badanie obserwacyjne, których wyniki przedstawiono przez Academy of Nutrition and Dietetics na konferencji Food and Nutrition Conference and Expo (FNCE) w Filadelfii, wiążą jedzenie winogron z dobrymi nawykami żywieniowymi.
Im człowiek ma więcej lat, tym jego dieta powinna być bardziej zróżnicowana. Nie oznacza to jednak jedzenia więcej - przeciwnie, w wieku dojrzałym nie potrzebujemy tylu kalorii co w okresie wzrostu. Są jednak grupy składników pokamowych, których należy dostarczać organizmowi w większej ilości.
Jak wynika z badań opublikowanych w magazynie „Neurology", przeciętny wiek osób, które doświadczyły udaru, spadł z 71 lat na przełomie 1993/4 roku do 69 w roku 2005.
Coraz krótsze dni, słońce rzadko wychodzące zza chmur, sztuczne oświetlenie. Tak wygląda codzienność, zaczynającej się właśnie jesienno-zimowej aury. Okres ten nie należy do najprzyjemniejszych. Ponadto długie godziny pracy w takich warunkach bywają wyjątkowo męczące dla oczu. O tym, co powinno się znaleźć w naszej diecie, abyśmy mogli je chronić, mówi okulista Renata Makuc.
Ryzyko śmierci w wyniku zawału serca jest większe u osób cierpiących na schizofrenię niż u ogółu społeczeństwa, wynika z badań.
Picie mleka jest związane m. in. ze zmniejszeniem ryzyka cukrzycy, zespołu metabolicznego i raka jelita grubego.