Chondroityna jest wytwarzana w organizmie i stanowi jeden z głównych składników tkanki chrzęstnej. Czerpie płyn do chrząstki, co czyni ją elastyczną i spowalnia jej zużycie. Struktura substancji zwiększa również odporność chrząstki na nacisk.
Jabłko do śniadania, sałatka przy obiedzie, banan na podwieczorek i brokuły na kolację to według nowozelandzkich badaczy, może być menu szczęścia.
Witamina B6 nie może być przechowywana w organizmie, dlatego ważne jest, aby dostarczać jej odpowiednią ilość dzięki diecie i - w razie potrzeby - suplementom.
Bezdyskusyjnie miłość ma istotny wpływ na sposób funkcjonowania. Nie chodzi jedynie o oglądanie świata przez „różowe okulary", ale wpływ na organizm. Niestety może mieć pewne negatywne konsekwencje, takie jak przyrost masy ciała po ślubie lub w długoletnim związku.
Starsi ludzie, którzy się udają się na krótki spacer cztery razy w tygodniu, mają niższe ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 40 procent.
Liczba wykrytych przypadków raka piersi znacznie wzrosła w ostatnich kilku dekadach prawdopodobnie z powodu lepszego i szybszego wykrywania choroby. Jakie są czynniki choroby i czy da się ich uniknąć?
Nowe badania pokazują, że cukier odgrywa ważną rolę w zwiększaniu ryzyka wystąpienia raka.
Super jedzenie to najbardziej odżywcze pożywienie stanowiące świetne źródło licznych minerałów, witamin, enzymów, antyoksydantów, protein, koenzymów. Eksperci popularyzują produkty najpotężniejsze w dbałości o dobry stan zdrowia i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Polsce wynika, że około 62% mężczyzn i 50% kobiet ma mniejszą bądź większą nadwagę. Wszystko wskazuje na to, że dane te będą coraz bardziej zatrważające. Co można zatem poradzić Polakom w kwestii nawyków jedzeniowych?
Mężczyźni, którzy zażywają duże dawki witaminy C, mogą mieć dwukrotnie ryzyko kamieni nerkowych niż pozostali panowie.
Cholesterol jest niezbędny dla wielu podstawowych funkcji organizmu. Współcześnie jednak, ze względu na specyfikę dzisiejszego stylu życia, coraz więcej ludzi zmaga się z nadmiarem tego rodzaju tłuszczu, który prowadzi do poważnych, zagrażających życiu chorób. Warto więc mieć na uwadze fakt, że określone zmiany w codziennym menu umożliwią ochronę przed tymi zagrożeniami.
Wielu ludziom trudno jest poprzestać na jednym kawałku czekolady, ale zdaniem uczonych z Cornell University w USA już niewielka ilość ulubionych przekąsek mogłaby zaspokoić ochotę na małe co nieco.
Wielu ludziom wydaje się, że gdy coś ma działanie prozdrowotne, niewielka ilość jest szeroko rekomendowana, a znaczna dawka może wręcz zdziałać cuda. Tymczasem okazuje się, że nawet najpowszechniej polecane środki czy sposoby działania podlegają ograniczeniom. Wydaje się, że jeśli trochę „czegoś zdrowego" jest dobre, dużo oznacza „jeszcze lepiej". Jeśli chodzi jednak o samopoczucie, zasada złotego środka jest skuteczniejsza.
Osoby, które jedzą wczesne obiady, zwykle tracą na wadze więcej niż ludzie przekładający ten posiłek na późniejsze godziny.
Ryzyko hospitalizacji lub zgonu z powodu choroby serca jest o 32 proc. niższe u wegetarian niż ludzi, którzy jedzą mięso i ryby, wynika nowego badania uczonych z Uniwersytetu w Oksfordzie.