W Polsce stałego dializowania wymaga ok. 12 tysięcy osób, a liczba ta wzrasta średnio o 7-10 procent rocznie. Tymczasem zaledwie 10 procent pacjentów stacji dializ INCP to osoby czynne zawodowo. Polacy powoli jednak przełamują schematy dotyczące dializoterapii - rośnie liczba dializ gościnnych. Pacjenci coraz częściej decydują się na wakacyjne wyjazdy i pełne życie zawodowe.
Nieinwazyjne dializy otrzewnowe u pacjentów z chorymi nerkami to na Zachodzie codzienność. W Polsce obecnie dializowanych jest około 14 tysięcy pacjentów, a jedynie 972 z nich korzysta z dializ otrzewnowych.
Dzięki dializom w Polsce żyje ponad 12 tysięcy osób. Ich liczba stale rośnie, szczególnie, że dzisiaj główną przyczyną przewlekłej niewydolności nerek są choroby cywilizacyjne - cukrzyca i nadciśnienie. Tryb życia chorego zmienia się radykalnie – jest wyznaczany stałymi, pięciogodzinnymi zabiegami średnio trzy razy w tygodniu. Wiele osób sądzi, że te ograniczenia czasowe na zawsze już przykuwają pacjenta do jednego miejsca w pobliżu stacji dializ, w której się leczy. Tymczasem dializy gościnne rozwiązują różne problemy - między innymi te dotyczące letnich wyjazdów osób chorych na przewlekłą niewydolność nerek.