Rozmowa z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii, przedstawicielem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
W Warszawie, odbyła się finalna debata organizowana przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie", w ramach kampanii „Prostata na lata". Podczas spotkania zaprezentowany został raport, dotyczący profilaktyki i leczenia nowotworu prostaty w Polsce.
W całej Europie odnotowywany jest wzrost liczby przypadków związanych z chorobami przewlekłymi, takimi jak nowotwory czy choroba Alzheimera, ze względu na wydłużenie średniej życia i zmiany w jego trybie. Zasadniczo to badania biomedyczne mają doprowadzić do odkryć, które pozwolą zaoferować nowe terapie i rozwiązania diagnostyczne. Często ograniczają się one jednak zbyt długo do laboratorium, co stwarza opóźnienia w docieraniu do chorych w potrzebie.
W badaniach nad cukrzycą ignoruje się ludzi starszych. O wiele za mało badań klinicznych skupia się na seniorach z cukrzycą, wynika z szacunków opublikowanych niedawno w czasopiśmie Diabetologia.
4 lutego, w Światowy Dzień Walki z Rakiem rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna „Rak. To się leczy!”, której zadaniem jest walka ze społecznymi stereotypami na temat chorób nowotworowych oraz zachęcenie Polaków do badań profilaktycznych. To kampania, która poprzez wskazywanie sposobów wczesnej diagnostyki i innowacyjnych metod leczenia, obalanie mitów i przesądów związanych z nowotworami oraz pokazywanie pozytywnych przykładów ma przekonać Polaków, że rak w porę wykryty jest uleczalny.
Możliwie najwcześniejsza diagnoza jest kluczem do wyleczenia nowotworu. Zatem nowa, wynaleziona przez naukowców technologia, dzięki której można natychmiast wykryć nowotwór nawet we wczesnych stadiach choroby, polegająca na przeprowadzeniu prostego badania oddechu, daje dużą nadzieję na przełom w poprawie wskaźników wyleczalności nowotworu.
Psy są zaskakująco skuteczne w rozpoznawaniu raka płuc, wynika z austriackiego projektu pilotażowego. Uczeni sądzą, że wyniki te potencjalnie oferują nadzieję na wcześniejszą, ratującą życie diagnozę.
Ogólne kontrole stanu zdrowia nie gwarantują obniżenia liczby zgonów z powodu poważnych schorzeń, takich jak nowotwory czy choroby serca - wedle wyników systematycznego przeglądu przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół badawczy na zamówienie The Cochrane Library. Podczas gdy ogólne kontrole stanu zdrowia są oferowane w wielu krajach, naukowcy przestrzegają przed ich włączaniem do publicznego programu opieki zdrowotnej. Niedawno opublikowano wyniki oparte na 14 testach, w których wzięło ponad 180.000 osób.
Naukowcy są przekonani, że dzięki wczesnym i dokładnym testom diagnostycznym oraz metodom leczenia są bliżej ograniczenia wzrostu liczby przypadków choroby Alzheimera.
Europejscy naukowcy dokonali ogromnego przełomu w opracowywaniu testu diagnostycznego na nowotwór złośliwy przełyku, który ma doprowadzić do postępów w diagnostyce i leczeniu tego schorzenia.
Rozpoczęła się realizacja finansowanego ze środków unijnych projektu biomarkerowego, który ma lepiej dopasować metody leczenia raka piersi do potrzeb poszczególnych pacjentek. Dzięki opracowaniu metody leczenia raka piersi konkretnie dla danej pacjentki, lekarz może pominąć nieefektywne terapie, oszczędzając cenny czas i energię.
Aż 87 procent internautów poszukuje informacji medycznych w Internecie, a 46 proc. robi to przynajmniej raz w miesiącu. Do tego celu niemal wyłącznie są wykorzystywane wyszukiwarki internetowe (99 proc.)
Rzetelnej informacji i skutecznym działaniom informacyjnym w zakresie zdrowia i choroby służą badania socjologiczne wpisujące się w nurt epidemiologii społecznej. Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą wspólnie z TNS OBOP przeprowadziła ogólnopolskie badanie epidemiologiczne poświęcone epidemii cukrzycy w Polsce.Okazało się, że wiedza społeczeństwa na temat cukrzycy i jej profilaktyki nie jest duża.
To pytanie retoryczne, czy warto kontrolować stan zdrowia. Nie od dziś wiadomo, że działania prewencyjne są skuteczniejsze i zwyczajnie lepsze niż późniejsze leczenie, które może być skomplikowane, a w wielu wypadkach nawet nieskuteczne.
Czy zapach może zostać wykorzystany do wykrywania nowotworów? Nowe badania przeprowadzone w Niemczech, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie The European Respiratory Journal, pokazują że psy tropiące mogą pomóc lekarzom we wczesnym i niezawodnym wykrywaniu nowotworów płuc u pacjentów. To pierwsze badania na świecie, w ramach których dokonano takiego odkrycia.