Na ciele większości z nas można zwykle naliczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu różnego rodzaju zmian skórnych. Niestety nie zawsze są one atrakcyjną „kropką nad i” jak u Marilyn Monroe czy Cindy Crawford. Zdarza się, że nie tylko nie dodają uroku, lecz są źródłem kompleksów, a nawet zagrożeniem dla zdrowia. Przed ich usunięciem niektórych powstrzymują jednak krążące o znamionach i likwidujących je zabiegach nie zawsze prawdziwe informacje. Sprawdzamy, które z tych najczęściej powtarzanych stwierdzeń są faktami, a które mitami.
Skóra jest narządem genialnym, największym i prawie najcięższym – u dorosłego mężczyzny może ważyć do 4 kg. Jest też zwierciadłem zdrowia, bo zmiany skórne pojawiają się w przebiegu wielu chorób, nie tylko dermatologicznych – mówi dr n. med. Irena Walecka, konsultant wojewódzki w zakresie dermatologii i wenerologii na terenie województwa Mazowieckiego, kierownk Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Trądzik nie dotyczy tylko młodych. Z tym problemem boryka się coraz więcej osób, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą. Trądzik dorosłych to jednostka chorobowa, którą należy leczyć. Co robić i jakich zabiegów unikać, by nie zaostrzyć problemu?
Choć lubimy i chcemy dobrze wyglądać, wciąż boimy się usuwania drobnych zmian skórnych. Polacy najczęściej trafiają do dermatologa, gdy skóra swędzi i piecze. Z defektami, które nie bolą, a jedynie nieestetycznie wyglądają, potrafią przejść przez całe życie. Nawet gdy zmiany te powodują wiele kompleksów.
Lekarze mający do czynienia z chorobami skóry coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że samo leczenie dermatologiczne w wielu przypadkach nie wystarczy. W terapii konieczny jest udział specjalisty od zaburzeń psychicznych. Dlatego właśnie w Polsce otwierane są kolejne gabinety psychodermatologów, z których korzystają między innymi chorzy na łuszczycę, AZS czy trądzik.
Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy intensywnie myśleć o poprawie naszego wyglądu oraz polepszeniu kondycji fizycznej. Wizyty w gabinetach kosmetycznych, intensywne ćwiczenia w klubie fitness to ważny element przygotowań do lata. By w pełni cieszyć się wakacjami, powinniśmy jednak pomyśleć o zdrowiu naszej skóry, a zwłaszcza o wnikliwej diagnostyce znamion.
"Zwyczajnie Aktywni" to projekt mający na celu zwiększenie szans osób chorych na rynku pracy oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu. Właśnie wystartowała trzecia ogólnopolska edycja konkursu w ramach tego przedsięwzięcia.
Choć zdecydowana większość Polaków deklaruje wiedzę na temat łuszczycy, to są też i tacy, którzy są przekonani, że jest to choroba zaraźliwa. Z mocno zakorzenionymi stereotypami na temat łuszczycy chcą walczyć inicjatorzy ogólnopolskiego programu „Derma Friendly – W trosce o skórę”. Celem przedsięwzięcia jest edukacja Polaków na temat chorób skóry i walka ze stygmatyzacją osób zmagających się ze schorzeniami dermatologicznymi.
Problem trądziku większość z nas pożegnała zapewne po ukończeniu 20. roku życia. Niektórzy jednak zmagają się z nim znacznie dłużej – niekiedy aż do okresu przekwitania czy andropauzy. Choroba trądzikowa pozostaje w czołówce problemów dermatologicznych, z którymi coraz częściej zmagają się osoby dorosłe. W leczeniu tej przypadłości wiele się zmieniło w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Jednym z najnowocześniejszych sposobów na walkę z trądzikiem jest fototerapia.
Preparaty z nowoczesnych typów lnu są sposobem na antybiotykooporne mikroorganizmy. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego skupieni w Fundacji Linum wykorzystują naturalne właściwości lnu do produkcji alternatywnego antybiotyku.
Problem łupieżu wzmaga się jesienią, kiedy następuje obniżenie temperatury, skóra głowy broni się wydzielając większą ilość sebum, a ten prowadzi do powstania uporczywego i nawracającego łupieżu. Jak się bronić i raz na zawsze pozbyć przyczyny problemu?
Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się cellulitu? - to pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Metod walki ze skórką pomarańczową jest wiele, a ich skuteczność w dużym stopniu zależna jest od skrupulatnego stosowania. Które z nich mogą przynieść skórze najwięcej pożytku?
W dniach 25-29 maja w 13 polskich miastach odbędą się bezpłatne konsultacje lekarskie z zakresu medycyny i dermatologii estetycznej. Będą one częścią kampanii „Świadome Piękno" zainicjowanej przez szwedzką firmę biotechnologiczną Q-MED.
Z badań wynika, że ponad 1/3 kobiet cierpi na dolegliwości żylne nóg. Niemal połowa badanych nie zapobiega tym uciążliwym dolegliwościom.
Rozpoczyna się ogólnopolska akcja edukacyjna „Twoja skóra bez tajemnic”. Celem kampanii jest zachęcenie do wizyt u dermatologa w celu rozpoznania typu skóry oraz właściwych sposobów pielęgnacji, tak aby zapewnić jej piękno i zdrowie.