U niemal połowy starszych osób najsilniejsza depresja pojawia się 6 w okresie do 18 miesięcy od utraty partnera. Tylko u 10 proc. osób następuje do tego czasu pocieszenie się i powrót do nastroju sprzed śmierci bliskiej osoby.
Osoby, które korzystają z portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Klub Senior Cafe, rzadziej cierpią na depresję.
Umiejętne zarządzanie stresem może przyczynić się do zmniejszenia progresji stwardnienia rozsianego. Trening radzenia sobie ze stresem może pomóc osobom ze stwardnieniem rozsianym (MS) w spowolnieniu postępu choroby - przynajmniej w okresie leczenia, wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology.
Czy łatwo zapomnieć o lęku po przeżyciu traumatycznego zdarzenia? Naukowcy z Niemiec odkryli, że to mało prawdopodobne. W toku nowych badań, których wyniki opublikowało czasopismo The Journal of Neuroscience, naukowcy z uczelni w Bonn i Berlinie, Niemcy, zidentyfikowali mechanizm powstrzymujący proces zapominania o lęku w następstwie stresującego zdarzenia. Odczucie lęku nie ulega osłabieniu, jeżeli do mózgu uwolniona zostanie niewystarczająca ilość dynorfiny - twierdzą badacze. Ich odkrycia mogą przyczynić się do opracowania nowych terapii dla pacjentów urazowych.
Niedobór witaminy D jest związany z szeregiem problemów zdrowotnych - od chorób serca i cukrzycy do niektórych rodzajów raka. Okazuje się, że łączy się także z wyższym ryzykiem depresji.
Epidemia otyłości nadal postępuje na całym świecie, więc zarówno ośrodki zdrowia, media, jak i naukowcy zaczęli badać nową chorobę - uzależnienie od jedzenia. Poza legislacyjnymi ograniczeniami dotyczącymi alkoholu, podejmowana jest także dyskusja nad wprowadzeniem restrykcji w sprzedaży cukrów i tłuszczów. Także te składniki mogą bowiem wywoływać groźny nałóg.
Jak wnika z badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine, poczucie osamotnienia jest związane z szybszym osłabieniem zdolności do samodzielnego funkcjonowania, a także wyższym ryzykiem śmierci.
Osoby cierpiące na lęk, depresję, bezsenność lub inne formy psychicznych dolegliwości ma większe ryzyko zgonu z powodu udaru, wynika z badań.
Kiedy dowiadujemy się, że bliska nam osoba zachorowała na nowotwór, uginają się pod nami nogi. Chce nam się wyć z bólu i cierpienia, a musimy grać silnych, wspierających. Jak być blisko przy ukochanej chorej osobie? Jak pomóc, a nie zaszkodzić? Jak ją wspierać, a nie irytować? A co jeśli nie znajdujemy w sobie takiej siły fizycznej i psychicznej, żeby dawać wsparcie, bo czujemy, że sami rozpadamy się na kawałki?
Mówi się, że jeden to „samotna liczba", ale okazuje się także, że może być zabójcza. Z nowych badań wynika, że osoby mieszkające w pojedynkę mają wyższe ryzyko wcześniejszego zgonu z powodu choroby serca lub jakiejkolwiek innej przyczyny.
Częste sprawdzanie poczty elektronicznej, przełączanie aplikacji i częstsze oglądanie filmów, granie oraz prowadzenie rozmów - taki sposób korzystania z Internetu obserwuje u osób cierpiących na depresję.
Z badań wynika, że otyłość i depresja to dwa główne czynniki odczuwania senności w ciągu dnia.
Kilka lat temu francuski fotograf Sacha Goldberger odkrył, że jego 91-letnia babcia Frederika czuje się samotna i przygnębiona. Aby ją rozweselić, zaproponował sesję zdjęć w nietypowych strojach, pozach i lokalizacjach. Efekt jest oszałamiający, a babcia poczuła się znacznie lepiej...
Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) określa, że otyłość występuje przy wskaźniku masy ciała (BMI) na poziomie 30 lub wyższym. Jeśli BMI informuje o nadmiarze kilogramów, warto spróbować wrócić do formy - lekarze podają liczne powody słuszności takich starań.
Łąki pełne kwiatów, ziół i traw nagrzanych przez coraz mocniejsze słońce przypominają o zbliżającym się lecie. Niezwykłe bogactwo kolorów i zapachów oraz pewien specyficzny „bałagan" - tu wszystko rośnie „bez ładu i składu" choć przecież zgodnie z zasadami natury. W tę niezwykle aromatyczną przestrzeń doskonale wkomponowuje się zapach olejku rumianku rzymskiego.