Brak chęci do życia, przygnębienie, uczucie zmęczenia, niska samoocena i wszechogarniający smutek – to najczęstsze objawy depresji, których zdecydowanie nie powinniśmy lekceważyć. Jak nie pomylić depresji z jesiennym spadkiem formy, w jaki sposób zapanować nad tą chorobą i gdzie szukać pomocy?
Alergie i katar sienny mogą zwiększyć liczbę ataków i nasilenie migren.
Naukowcy twierdzą, że bezrobotni mężczyźni wykazują więcej oznak stresu w DNA.
Jesienią i zimą łatwiej o spadek nastroju, a nawet objawy depresyjne. Chłodne temperatury, nieprzyjazna aura, krótsze dni, daleka perspektywa wakacyjna - wszystko to powoduje, że wielu ludzi doświadcza osłabienia stanu ducha. Są na to jednak sposoby. Zastosuj proste porady.
Depresja, poza tym, że powoduje typowe trudności związane z zaburzeniami nastroju, wywołuje inny problem - znacznie przyspiesza proces biologicznego starzenia się.
Regularna aktywność fizyczna zagwarantuje lepszą sylwetkę, silniejsze mięśnie i bardziej sprężyste ciało. To jednak nie wszystko. Dodatkową motywacją do podjęcia treningów powinna być poprawa ogólnego samopoczucia, mniej problemów zdrowotnych i wiele innych „benefitów". Ćwiczenia przydają także ważnych pozafizycznych korzyści.
To nie żart. Jak informuje „BBC News/Health", samodzielne upieczenie chleba lub ciastek pomaga zwalczyć depresję i nie tylko...
Nowe badania podkreślają potencjalny wpływ zdrowego stylu życia w leczeniu depresji, osłabianiu skutków starzenia się i wspomaganiu uczenia się.
Próbujesz się uśmiechać w stresujących sytuacjach? Poczujesz się od tego jeszcze gorzej.
Faktem jest, że wielu ludzi na całym świecie zmaga się z depresją samotnie. Nie udają się w związku z chorobą do lekarza, nie szukają też innej pomocy. Choroba jest szczególnie niebezpieczna w przypadku ludzi starszych - pacjenci w zaawansowanym wieku cechują wyższym wskaźnikiem samobójstw niż chorzy z innych grup wiekowych. Oto kilka faktów na temat depresji, o których warto pamiętać.
Codziennie nie brakuje okazji do irytacji - zatłoczony autobus, długa kolejka w spożywczym, gdy nam się spieszy, spotkanie z nieuprzejmą, ciągle mającą jakieś uwagi sąsiadką... można by długo wymieniać. Aby zadbać o równowagę psychiczną, konieczne jest wręcz wykreowanie sytuacji, które napawają lepszym samopoczuciem.
Osoby w średnim wieku, których dieta jest pełna dań typu fast food, złożonych m. in. z przetworzonego mięsa i napojów słodzonych, są bardziej narażone na depresję.
Co roku o tej porze dopada nas wrażenie, że wszystko sprzysięga się przeciw nam. Coraz krótsze dni, zmieniająca się jak w kalejdoskopie pogoda i chłodne wieczory to niedogodności, do których przyjdzie nam się przyzwyczaić. Chociaż jesień ma swój urok, to jednak wszechogarniające osłabienie i zmęczenie dają o sobie znać wyraźniej właśnie o tej porze roku. Jak poradzić sobie z jesiennym spadkiem nastroju?
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Problem ten w skali globalnej dotyka przede wszystkim kraje wysoko rozwinięte, co nie oznacza, że nie występuje w uboższych. Statystyki są przerażające - każdego roku na świecie umiera z powodów związanych z otyłością oraz nadwagą ponad 2,5 miliona ludzi.
Starsze kobiety doświadczają znacznie więcej problemów ze snem niż mężczyźni. Często długo nie mogą zasnąć i nie czują się rano wypoczęte.