Jeśli masz problemy ze zrzuceniem wagi, możesz to „zawdzięczać" stresowi oraz tłuste posiłki.
W Polsce wciąż panuje przekonanie, że najlepszą opiekę przewlekle chory otrzyma w domu. Tymczasem opiekunowie takich osób coraz częściej zapadają na depresję.
„Always look on the bright side of life" („Zawsze patrz na jasną stronę życia") śpiewała grupa Monty Pythona i miała rację, przynajmniej jeśli chodzi o profilaktykę udarów. Ludzie o pozytywnym nastawieniu nie tylko są szczęśliwsi, ale i mniej narażeni na problemy zdrowotne.
Opieka na starszymi i schorowanymi ludźmi to ogromne wyzwanie. Jak wielkie, wskazują zarówno relacje samych opiekunów, jak i dane z obiektywnych badań. Przykładowo, z raportu opublikowanego ponad dekadę temu w prestiżowym Journal of the Royal Society of Medicine wynika, że jakość życia opiekunów jest niższa niż ich podopiecznych... jeśli więc kimś się zajmujesz, przejrzyj listę rzeczy, których powinieneś/powinnaś unikać.
Nowe badania wykazały związek pomiędzy ryzykiem udaru mózgu a stresem, wrogością i nastrojami depresyjnymi.
Trudno przecenić korzyści z regularnych spacerów - to jedna z najpowszechniej dostępnych aktywności, której wykonywanie przydaje wielu korzyści prozdrowotnych. Teraz odkryto, że poprawia chód, łagodzi sztywność, polepsza nastrój oraz uwagę i zwiększa ogólną jakość życia osób z chorobą Parkinsona.
Sen jest fundamentalny dla stanu zdrowia i samopoczucia. Okazuje się jednak, że nie tylko długość i jakość odpoczynku w sypialni wpływa na nasz dobrostan. Zobacz, jakie jeszcze zachowania temu sprzyjają.
Kobiety o około 70 procent częściej niż mężczyźni doświadczają depresji, informuje amerykański Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego. Okazuje się też, że zmagając się z tymi zaburzeniami częściej doświadczają problemów z sercem.
Nowe badania wykazały związek między nagłą śmierci bliskiej osoby i rozwojem takich zaburzeń, jak: mania, pourazowy zespół stresu, depresja.
Kobiety przed menopauzą mają wyższy poziom białka w mózgu związanego z depresją niż młodsze i starsze panie.
„Starość nie radość", słyszymy zewsząd, bo jesień życia wiąże się z rozmaitymi charakterystycznymi dla niej problemami. A jednak da się zobaczyć starszy wiek w innym świetle. Starzenie się ma swoje zalety - zobacz jakie.
Silnie zurbanizowane obszary oferują dużo udogodnień, ale to zielone rejony sprzyjają zdrowiu, szczególnie temu psychicznemu. To nie wszystko - na stan duszy silny wpływ ma nasz styl życia, ten cechujący mieszkańców Sardynii okazuje się bardziej ochronić przed zaburzeniami niż sposób życia w innym wielkim regionie Włoch - Lombardii.
Właśnie obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy 2014 (trwa od 25 do 31 maja). Problemy z funkcjonowaniem tego gruczołu stają się coraz powszechniejsze - z chorobami tarczycy zmaga się ponad 300 milionów ludzi na świeci. Jod zaś to pierwiastek, który odgrywa w tych dolegliwościach znaczącą rolę.
Jak wynika z badań uczonych z Oxford University, poważne choroby psychiczne skracają długość życia o 10-20 lat. To więcej niż w przypadku osób nałogowo palących papierosy.
Po raz szósty organizowana jest międzynarodowa kampania „Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy (Thyroid Awareness Week)". Akcja odbędzie się w dniach 25-31 maja.