Śmiertelność spowodowana astmą jest cztery razy wyższa u kobiet po 65 roku życia w porównaniu do jakiekolwiek innej grupy pacjentów cierpiących na tę chorobę.
Badania wykazują, że wskaźnik depresji wśród osób starszych jest dwa razy wyższy niż u ludzi w jakimkolwiek innym wieku. Ciągle też bagatelizuje się tę chorobę, która jednak silnie oddziałuje na jakość naszego życia. Warto chronić się przed objawami depresji, a w przypadku rozwoju choroby, poszukać profesjonalnej pomocy. Jednym ze sposobów na osłabienie symptomów depresyjnych jest regularna aktywność fizyczna.
Uczeni znaleźli zaskakującą korelację. Gdy mężowie przechodzą na emeryturę, ich żony doznają objawów depresji...
Bycie religijnym pomaga uchronić się przed depresją, wskazują uczeni z University of Massachusetts Boston.
Uczeni ze Stanford University odkryli związek pomiędzy zaburzeniami snu u ludzi starszych a prawdopodobieństwem prób samobójczych.
Robin Williams był we wczesnym stadium choroby Parkinsona, ujawniła jego żona, Susan Schneider.
Niedawno świat obiegła wieść o śmierci znanego z wielu ról komediowych aktora Robina Williamsa. Okazało się, że od dawna cierpiał na depresję i różne uzależnienia. Williams jednak nie jest wyjątkiem, wielu komików zmaga się z przygnębianiem i smutkiem.
Eksperci alarmują, że otyłość jest coraz powszechniejszym problemem i coraz więcej ludzi - biorąc sobie do serca apele lekarzy - podejmuje wysiłek odchudzania. Proces utraty na wadze jest jednak znacznym wyzwaniem i sprzyja objawom depresji, wynika z nowych badań.
Osoby cierpiące z powodu klinicznej depresji mogą być bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera w późniejszym życiu, wynika z badań uczonych Rush University.
Brytyjscy i australijscy naukowcy alarmują, że co trzeci dorosły czuje się samotny. Uczucie to doskwiera szczególnie ludziom po 40. Co ciekawe, posobom które ukończyły 50 lat samotność dokucza znacznie mniej.
Jeśli masz problemy ze zrzuceniem wagi, możesz to „zawdzięczać" stresowi oraz tłuste posiłki.
W Polsce wciąż panuje przekonanie, że najlepszą opiekę przewlekle chory otrzyma w domu. Tymczasem opiekunowie takich osób coraz częściej zapadają na depresję.
„Always look on the bright side of life" („Zawsze patrz na jasną stronę życia") śpiewała grupa Monty Pythona i miała rację, przynajmniej jeśli chodzi o profilaktykę udarów. Ludzie o pozytywnym nastawieniu nie tylko są szczęśliwsi, ale i mniej narażeni na problemy zdrowotne.
Opieka na starszymi i schorowanymi ludźmi to ogromne wyzwanie. Jak wielkie, wskazują zarówno relacje samych opiekunów, jak i dane z obiektywnych badań. Przykładowo, z raportu opublikowanego ponad dekadę temu w prestiżowym Journal of the Royal Society of Medicine wynika, że jakość życia opiekunów jest niższa niż ich podopiecznych... jeśli więc kimś się zajmujesz, przejrzyj listę rzeczy, których powinieneś/powinnaś unikać.
Nowe badania wykazały związek pomiędzy ryzykiem udaru mózgu a stresem, wrogością i nastrojami depresyjnymi.