14 stycznia w Warszawie miał miejsce happening teatru ulicznego ze specjalnym udziałem Mikołaja Roznerskiego, Ambasadora kampanii Forum Przeciw Depresji. Spektakl uliczny był wyrazem wsparcia dla osób chorujących na depresję. Zainteresowani przechodnie mogli otrzymać materiały edukacyjne i stokrotki – symbol solidarności z chorymi na depresję.
Sygnały wskazujące na rozwój demencji nie muszą dotyczyć aspektów poznawczych. Mogą
Masz kłopoty z zasypianiem? Często budzisz się w nocy i rano odczuwasz zmęczenie? To dziś powszechny problem. Pomocne mogą być różne techniki relaksacyjne, lepsza higiena snu oraz magnez.
Odczuwanie niepokoju to obecnie niemal signum temporis, w przypadku ludzi w starszym wieku może być nie tylko wynikiem określonej osobowości czy życiowych problemów, ale wczesnym wskaźnikiem choroby Alzheimera.
Rozwód to nie tylko trudne emocjonalnie doświadczenie, okazuje się, że ma wpływ także na stan zdrowia - sprzyja wzrostowi ciśnienia i zwiększeniu ryzyka chorób serca.
U osób z depresją i obturacyjnym bezdechem sennym mogą osłabnąć objawy depresji dzięki nocnym urządzeniom do poprawy oddychania.
Warto się przytulać. Nie tylko od święta. Im częściej, tym lepiej, bo pomaga w pokonaniu stresu i zwalczaniu infekcji.
Z nowych badań wynika, że ci, którzy czują się młodo i mają dużo energii, z wyższym prawdopodobieństwem doczekają sędziwego wieku, niż ci, którzy czują się staro.
Trudno o dobry sen, gdy coś nas dręczy. Okazuje się jednak, że ta zależność działa w dwie strony - im więcej mamy kłopotów z odpowiednim odpoczynkiem, tym intensywniej zmagamy się z niepokojącymi myślami.
Związek między stanem umysłu i układu krążenia jest bardzo silny. Okazuje się, że depresja trzy razy częściej (w porównaniu do populacji ogólnej) jest diagnozowana u pacjentów, którzy doświadczyli ataku serca lub cierpieli na choroby serca.
Mówi się, ze utrata bliskiej osoby, to cios w serce. Okazuje się, że nie chodzi tylko o metaforyczne stwierdzenie. Śmierć kogoś, z kim byliśmy związani, rzeczywiście osłabia pracę serca zwiększając ryzyko utraty życia samego żałobnika.
Depresja dotyka ponad 350 milionów ludzi na całym świecie. Jedna na dziesięć osób pracujących bierze urlop zdrowotny z powodu tej choroby. Eksperci uważają, że możemy mówić o globalnej „epidemii".
Sposób chodzenia jest czynnikiem predykcyjnym śmiertelności u osób starszych.
Tłuszcze trans występujące w wielu produktach typu fast food i odpowiadają nie tylko za „zatykanie" tętnic. Nowe badania pokazują, że może mieć negatywny wpływ na pamięć.
Uczeni z Uniwersytetu w Hajfie polecają kwasy omega-3 (w które bogate są niektóre ryby) w walce z nałogiem palenia papierosów.