Wielu palaczy jeszcze szybciej i chętniej niż zwykle sięga po papierosa, jeśli odczuwają stres lub lęk, ale w dłuższej perspektywie to wcale nie pomaga - okazuje się, że uzyskują skutek przeciwny do oczekiwanego.
Menopauza to nie chwilowy proces wkraczania w nowy etap życia, przeciętnie trwa ponad siedem lat, ale może dokuczać nawet dwukrotnie dłużej.
Pacjenci, którzy często zażywają opioidowe środki przeciwbólowe, aby łagodzić przewlekły ból, są bardziej narażeni na depresję, wynika z badań.
Na dobry nastrój ma wpływ wiele czynników, także te dietetyczne. Sposób odżywiania się nie tylko wpływa na naszą sylwetkę i zdrowie fizyczne, ale silnie oddziałuje na psychiczne samopoczucie.
64-letnia Godelieva De Troyer z Belgii cierpiała na depresję. Zdecydowała się na eutanazję i w kwietniu 2012 roku podano jej śmiertelny zastrzyk. Jej syn, Tom Mortier, dowiedział się o śmierci matki dzień później, gdy wezwano go, by odebrał ciało. Jak mówi, był zszokowany i głęboko wstrząśnięty.
Jak wykazały badania, media społecznościowe mogą pomóc w pokonywaniu samotności i poprawić stan psychiczny użytkowników. Okazuje się jednak, że czasem sprzyjają problemom psychicznym, w tym depresji.
Być może to wyważanie otwartych drzwi, jednak ludzie lubią naukowo uzyskane dane dotyczące nawet tego, co intuicyjne, i tak oto amerykańscy naukowcy ponownie dostarczają taki materiał: długie oglądanie seriali sprzyja samotności i depresji.
Wystarczą ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, a nawet spacery, by kobiety, które doświadczają stanów depresyjnych, istotnie poprawiły jakość swojego życia.
Nowe badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazało, że powszechnie dostępne leki np. wspomagające sen i chroniące przed alergią mogą zwiększyć ryzyko demencji.
Witamina D może chronić przed rakiem jelita grubego. Badania wykazały, że witamina D zwiększa siły obronne organizmu w zwalczaniu komórek rakowych.
14 stycznia w Warszawie miał miejsce happening teatru ulicznego ze specjalnym udziałem Mikołaja Roznerskiego, Ambasadora kampanii Forum Przeciw Depresji. Spektakl uliczny był wyrazem wsparcia dla osób chorujących na depresję. Zainteresowani przechodnie mogli otrzymać materiały edukacyjne i stokrotki – symbol solidarności z chorymi na depresję.
Sygnały wskazujące na rozwój demencji nie muszą dotyczyć aspektów poznawczych. Mogą
Masz kłopoty z zasypianiem? Często budzisz się w nocy i rano odczuwasz zmęczenie? To dziś powszechny problem. Pomocne mogą być różne techniki relaksacyjne, lepsza higiena snu oraz magnez.
Odczuwanie niepokoju to obecnie niemal signum temporis, w przypadku ludzi w starszym wieku może być nie tylko wynikiem określonej osobowości czy życiowych problemów, ale wczesnym wskaźnikiem choroby Alzheimera.
Rozwód to nie tylko trudne emocjonalnie doświadczenie, okazuje się, że ma wpływ także na stan zdrowia - sprzyja wzrostowi ciśnienia i zwiększeniu ryzyka chorób serca.