Samotność może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego osób starszych. Najbardziej narażone są kobiety, ponieważ to one najczęściej zostają na starość samotne. Dane GUS pokazują, że już w wieku 65-69 lat ponad 58% kobiet to wdowy. Naukowcy radzą, by unikać samotności tak samo jak palenia papierosów czy otyłości.
Samotność może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 procent. Nowe badania odkrywają fizjologiczne podstawy tego zjawiska.
Poczucie szczęścia zależy od wielu czynników: jedne są bardziej, inne mniej zależne od nas (choć stoicy by oponowali...). Wśród tych drugich wskazuje się wiek - dziecięcy i starszy sprzyja szczęściu, średni - niekoniecznie...
Warto popracować nad poczuciem szczęścia, jeśli ma się skłonności do popadania w pesymizm - dobrostan psychiczny sprzyja bowiem długowieczności.
Fototerapia, czyli, terapia światłem jest polecana w leczeniu tzw. sezonowej depresji, ale może być również użyteczna przy wszelkich obajwach depresyjnych niezależnych od pory roku.
Odkryto, że jesienno-zimowa pora roku, przede wszystkim ze względu na ilość światła słonecznego i niesprzyjającą pogodę, może skutkować depresyjnymi objawami. Taka sezonowa depresja (seasonal affective disorder, SAD) dotyczy nawet jednej na kilkanaście osób. Na szczęście w znacznej mierze można z nią skutecznie walczyć także na własną rękę.
Chociaż jesień w pełni, warto jak najwięcej czasu spędzać na łonie natury. Im dłuższy kontakt z przyrodą, tym niższe ryzyko depresji, mówią uczeni.
Procesy zapalne są do pewnego stopnia są niezbędne dla funkcjonowania organizmu, ale jeśli są zbyt aktywne, mogą również doprowadzić do różnorodnych uszkodzeń i przyczyniać się do chorób serca, udaru, niektórych nowotworów oraz innych poważnych problemów zdrowotnych.
Jak wykazały nowe badania, pozytywne myślenie i zwiększenie aktywności fizycznej może pomóc leczyć syndrom przewlekłego zmęczenia (Chronic Fatigue Syndrome, CFS).
Światowa populacja gwałtownie się starzeje, pisze Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) i podaje 10 faktów dotyczących tego zagadnienia.
Doświadczanie objawów depresji wiąże się z wyższym ryzykiem problemów z sercem.
Rozpowszechnienie depresji wśród pacjentów onkologicznych jest zdecydowanie wyższe niż w populacji generalnej. W zależności od umiejscowienia nowotworu oraz typu leczenia, depresja dotyka od kilkunastu do nawet 40 proc. pacjentów. Zaburzenia te są przyczyną nie tylko gorszej jakości życia chorych, ale mają także znaczenie dla tzw. wskaźników obiektywnych. Przykłady tych wskaźników to częstsze okresy hospitalizacji, wyższe ryzyko samobójstwa, a przede wszystkim wyższa śmiertelność.
Trudno jest określić, która choroba pojawia się jako pierwsza, ale bez wątpienia istnieje dość ścisły związek pomiędzy depresją a łuszczycą.
Masz objawy depresji? Szukaj pomocy. Nie sądź, że seniorski wiek wiąże się z tą chorobą w sposób naturalny.
Gdybyśmy jedli więcej ryb, rzadziej chorowalibyśmy na depresję. Ryzyko zachorowania spada o 17 proc. u osób jedzących większe ilości ryb.