Aż 96% Polaków kupuje słodycze. Ulubioną słodkością jest czekolada. Tylko co dziesiąty Polak przy zakupie słodyczy kieruje się ich składem. Co piąty badany nie kupuje słodyczy dzieciom – wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.
Deszczowa, pochmurna jesień może wpływać na znaczne obniżenie nastroju. Są jednak i dobre informacje - w tym okresie poprawia się nasza pamięć
Nadciśnienie tętnicze jest dziś powszechną dolegliwością - cierpi na nie niemal co trzecia osoba na świecie. Rozwijają się więc badania nad lekami, które skutecznie osłabią ryzyko dla zdrowia związane z tą chorobą. Teraz ustalono, że niektóre farmaceutyki stosowane przy nadciśnieniu mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia dwubiegunowe.
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W Polsce na zaburzenia psychiczne cierpi 8 milionów osób. Około 1,5 miliona z nich to osoby, u których zdiagnozowano depresję. Szacuje się, że nawet co dziesiąty Polak może być dotknięty tą chorobą.
Coraz chłodniej za oknem, a skoro słońce już nas nie ogrzewa, to warto zadbać o dostarczenie energii organizmowi „od środka” i wprawienie go w dobry nastrój. I ważne, by była to zdrowa i pożywna porcja.
W wielu badaniach pokazano, że samotność często wiąże się ze słabym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Teraz uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu Chicago odkryli, że na problem poczucia izolacji może mieć wpływ genetyczne dziedzictwo.
Sezon wakacyjny się skończył, ale dla ludzi na emeryturze i tych, którzy wolą brać urlop we wrześniu czy październiku, nic straconego. W drogę zatem, bo wyjazd na wczasy to jeden ze sposobów na poprawę zdrowia. Drugi jest łatwiej dostępny dla każdege bez względu na porę roku - to medytacja.
Gorszy dzień, słabszy moment, obniżony nastrój - czy to oznaka depresji? Jak odróżnić prawdziwe objawy choroby od chwilowej utraty poczucia własnej wartości i wewnętrznej siły?
Współczesna kultura popularna nie mówi o śmierci. Przedstawiany powszechnie obraz życia jej nie zawiera, tak, jakbyśmy byli nieśmiertelni.
Warto korzystać z mediów społecznościowych, mogą poprawić samopoczucie psychiczne, wskazują nowe badania.
Nieszcześcia chodzą parami - sprawdza się to przynajmniej jeśli chodzi o zdrowie. Pacjenci po udarze nierzadko chorują na depresję.
Współczesny styl życia sprawia, że stres jest wszechobecny i tak się do niego przyzwyczajamy, że staramy się go zmniejszyć jedynie instynktownie, a nie poprzez świadome zmiany. Nie ma jednak na co czekać. Warto przeanalizować poziom stresu, z jakim się zmagamy i sprawdzić, co można zmienić w stylu życia lub jakie techniki relaksu wprowadzić.
Nasze ciała są przystosowane do ruchu i nie lubią długiego przesiadywania na kanapie. Zmiany zachodzące w organizmie w wyniku starzenia się są szybsze i intensywniejsze, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Regularne spacery zapewnią ruch i są świetnym „środkiem" anti-aging.
Jakkolwiek droga do skutecznego leczenia pacjentów jest jeszcze długa, nowe odkrycie daje dużą nadzieję na skuteczną walkę z Alzheimerem. Szwajcarscy uczeni opracowali lek, który zmniejsza ilość tzw. płytki amyloidowej charakterystycznej przy rozwoju choroby.
Najwyższy czas skończyć ze stereotypem starszego wieku jako czasem samych zmartwień i chorób. Oczywiste jest, że wraz z wiekiem „dopadają" nas różne dolegliwości i nierzadko na stałe musimy sięgać np. po leki na cholesterol czy nadciśnienie, ale dojrzałość ma też swoje mocne strony - czujemy się szczęśliwsi i jesteśmy spokojniejsi.