Według danych WHO depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym - szacuje się, że choruje na nią 350 milionów osób w różnym wieku. Choroba jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie i głównym czynnikiem globalnego obciążenia chorobami. Jest też i dobra wiadomość - odpowiednia higiena życia psychicznego pozwoli znacznie osłabić ryzyko zachorowania.
Rozwód to bardzo traumatyczne przeżycie i wiąże się z wieloma problemami. Odbija się na zdrowiu emocjonalym i fizycznym. Może nawet skrócić życie.
Wystarczy jeść orzechy, by znacznie poprawić sobie humor.
Smutek stanowi emocję, która charakteryzuje się odczuwaniem rozpaczy, utraty, porażki, gniewu lub żalu. Różni się od depresji m. in. długością trwania i poziomem wpływu na codzienne funkcjonowanie. Niemniej, nawet jeśli nie stanowi jednostki chorobowej, może mieć znaczący wpływ na działanie organizmu.
Uczucie smutku długo się utrzymuje i niełatwo się go pozbyć. To dlatego, że zwykle wiąże się z ważnymi, trudnymi emocjonalnie doświadczeniami.
Tegoroczna jesień nas nie rozpieszcza. Październik był pochmurny i deszczowy, listopad zaczął się podobną aurą, a do tego o godzinę szybciej robi się ciemno - tymczasem niedostatek światła słonecznego i przedłużająca się nieprzyjemna aura sprzyja gorszemu emocjonalnemu samopoczuciu. Coraz więcej pisze się o SAD, czyli tzw. „jesiennej depresji". Zobacz, jak sobie można sobie z nią poradzić.
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, na którą cierpi około 14 milionów ludzi na całym świecie. Nie daje się wyleczyć, ponieważ obecnie nie ma skutecznego środka, a postępowanie terapeutyczne polega na ograniczaniu objawów i poprawie jakości życia pacjentów. Łuszczyca atakuje nie tylko skórę, ale i ma wpływ na pracę serca oraz rozwój innych chorób.
Arystoteles pisał, że człowiek to „zoon politikon", czyli „zwierzę społeczne" i wydaje się, że adekwatnie oddał naszą sytuację, bo niewielu z nas chce żyć w samotności. Do pewnego stopnia chyba każdy niepokoi się możliwością odizolowania, czasem ta obawa jest jednak bardzo silna, wręcz chorobliwa - wówczas mówimy o monofobii.
Jeśli czujesz się samotny/a, twój układ krążenia może pracować w sposób zaburzony. Z pewnością dotyczy to osób w wieku powyżej 50 lat.
Tegoroczna jesień nie poprawia samopoczucia. Mało słońca, dużo deszczu i chłód sprawiają, że o wiele łatwiej jest popaść w minorowy nastrój i poddać się sezonowej depresji (seasonal affective disorder, SAD). Jeśli chcesz w pogodniejszym humorze spędzić dzień, wypróbuj tych wskazówek. Przydadzą się nie tylko w jesienne poniedziałki.
Aż 96% Polaków kupuje słodycze. Ulubioną słodkością jest czekolada. Tylko co dziesiąty Polak przy zakupie słodyczy kieruje się ich składem. Co piąty badany nie kupuje słodyczy dzieciom – wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.
Deszczowa, pochmurna jesień może wpływać na znaczne obniżenie nastroju. Są jednak i dobre informacje - w tym okresie poprawia się nasza pamięć
Nadciśnienie tętnicze jest dziś powszechną dolegliwością - cierpi na nie niemal co trzecia osoba na świecie. Rozwijają się więc badania nad lekami, które skutecznie osłabią ryzyko dla zdrowia związane z tą chorobą. Teraz ustalono, że niektóre farmaceutyki stosowane przy nadciśnieniu mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy zaburzenia dwubiegunowe.
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W Polsce na zaburzenia psychiczne cierpi 8 milionów osób. Około 1,5 miliona z nich to osoby, u których zdiagnozowano depresję. Szacuje się, że nawet co dziesiąty Polak może być dotknięty tą chorobą.
Coraz chłodniej za oknem, a skoro słońce już nas nie ogrzewa, to warto zadbać o dostarczenie energii organizmowi „od środka” i wprawienie go w dobry nastrój. I ważne, by była to zdrowa i pożywna porcja.