Osoby po udarze, które ćwiczyły Tai Chi na siedząco, po trzech miesiącach wykazały taką samą lub większą poprawę siły dłoni i ramion, zakresu ruchu ramion, kontroli równowagi, objawów depresji i radzenia sobie z codziennymi czynnościami, w porównaniu do osób, które podjęły standardową rehabilitację po udarze.
Regularne ćwiczenia są bardzo korzystne dla wszystkich pacjentów z chorobami układu krążenia, niezależnie od wieku.
Niezależnie od tego, czy śpiewają w chórze, grają na pianinie w salonie, śpiewają hymny w kościele, czy po prostu gwiżdżą do utworu w radiu, niemal wszystkie starsze osoby twierdzą, że muzyka daje im znacznie więcej niż tylko rozrywkę.
Przejście na emeryturę to poważna życiowa zmiana, która może mieć znaczący wpływ na życie danej osoby.
Badania łączą optymizm z dłuższym życiem.
Wykonywanie ćwiczeń oporowych może mieć wpływ na leczenie objawów lękowych i depresyjnych.
Znajomy zapach może pomóc osobom z depresją przywołać określone wspomnienia i potencjalnie przyspieszyć powrót do zdrowia.
Za poprawę funkcji poznawczych podczas ćwiczeń w znacznej mierze odpowiada dopamina.
Chociaż terapia hormonalna zastępcza (HTZ) jest najczęściej zalecaną metodą leczenia objawów menopauzy, trwają badania nad alternatywami, zwłaszcza nad opcjami niefarmakologicznymi. Terapię poznawczo-behawioralną proponowano już wcześniej jako metodę niskiego ryzyka w leczeniu uderzeń gorąca, ale teraz ustalono, że może ona też skutecznie łagodzić inne objawy menopauzy.
Rozmowy terapeutyczne ze specjalistą kosztują znacznie więcej i zajmują więcej czasu niż przyjęcie niedrogiej pigułki antydepresyjnej. Jednak nowe badanie pokazuje, że w przypadku osób z nową diagnozą ciężkiej depresji koszty i korzyści obu podejść po pięciu latach zrównują się.
Nie tylko silne stresujące doświadczenia, takie jak żałoba, ale także długotrwałe wyzwania, takie jak napięcia finansowe, mają szkodliwy wpływ na układ odpornościowy, nerwowy i hormonalny.
Osoby cierpiące na depresję mają wyższą temperaturę ciała, co sugeruje, że obniżenie temperatury u ludzi cierpiących na tę chorobę może przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego, mówią eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Za poprawę funkcji poznawczych podczas ćwiczeń w znacznej mierze odpowiada dopamina.
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) to poważna choroba psychiczna, która może powodować zarówno nastrój maniakalny, jak i depresyjny. Okazuje się też, że oznacza wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.
Ilość światła słonecznego ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Dobitnie pokazuje to m. in. przykład Finlandii.