W Polsce żyje około 50 tysięcy osób chorych na stwardnienie rozsiane. Jest to jedna z najbardziej powszechnych, przewlekłych chorób neurologicznych. Zdarza się, że pacjenci oprócz trudności w codziennym funkcjonowaniu związanych z SM zmagają się z lękiem, przygnębieniem, a nawet depresją. Może to wynikać zarówno z procesu adaptacji do choroby, zmian organicznych spowodowanych uszkodzeniem tkanki mózgowej, jak i ubocznych skutków stosowania niektórych leków. Jest jednak granica między przygnębieniem a depresją – jak rozpoznać z czym mamy do czynienia, mówi psychiatra Małgorzata Tomaszewska.
Niestety, ćwiczenia nie gwarantują nieśmiertelnosci,jest jednak i dobra wiadomość - znacząco wydłużają życie; jeśli więc nie chcesz przedwcześnie odchodzić - idź na trening.
Od dawna wiadomo, że poważne kłopoty ze zdrowiem fizycznym nie tylko zabierają radość życia, ale tak silnie wpływają na stan emocjonalny, że mogą prowadzić do zaburzeń i chorób psychicznych. Sprawa ma się jednak także odwrotnie - okazuje się, że problemy psychiczne sprzyjają kłopotom ze zdrowiem fizycznym.
Francuzi wprowadzają recepty na sport - w przypadku określonych chorób lekarz może przepisać zajęcia na basenie czy siłowni, których koszty będą refundowane.
Media społecznościowe mogą intensyfikować uczucie smutku. Lepiej ograniczyć korzystanie z nich, gdy ma się kiepski nastrój, mówią badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Okres świąteczny bywa bardzo trudny dla ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi. Objawy depresji mogą się wówczas nasilać. Poza tym nierzadko w tym właśnie czasie ujawniają się symptomy u osób, które ich wcześniej nie doświadczały.
Nie wszyscy ekscytują się Świętami i z optymizmem przemierzają kolejne alejki sklepowe w radosnym poszukiwaniu najlepszych prezentów. Nie każdy czeka też na rodzinne spotkania, które mogą być bardzo wesołe, ale zdarzają się i uciążliwe oraz krępujace. Jednym słowem, nie można oczekiwać „ducha Świąt" u wszystkich ludzi.
Zegar biologiczny kobiet i mężczyzn jest nieco odmienny i skutkuje to czętszymi zaburzeniami snu w przypadku kobiet.
Pajcenci z depresją i innymi problemami psychicznymi mogą zyskać znaczne korzyści z obecności zwierząt. Czworonogi są świetnym „lekiem" na poprawę nastroju - powinny być „dawkowane" jak najczęściej.
Niektórzy mają tendencję do narzekania, choćby byli wybrańcami fortuny, inni z optymizmem patrzą w przyszłość, pomimo wielu przeciwności losu. Są jednak i czynniki zewnętrzne, które w obiektywny sposób sprzyjają negatywnym myślom lub też odczuwaniu lęku - należy do nich m. in. sen.
Według danych WHO depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym - szacuje się, że choruje na nią 350 milionów osób w różnym wieku. Choroba jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie i głównym czynnikiem globalnego obciążenia chorobami. Jest też i dobra wiadomość - odpowiednia higiena życia psychicznego pozwoli znacznie osłabić ryzyko zachorowania.
Rozwód to bardzo traumatyczne przeżycie i wiąże się z wieloma problemami. Odbija się na zdrowiu emocjonalym i fizycznym. Może nawet skrócić życie.
Wystarczy jeść orzechy, by znacznie poprawić sobie humor.
Smutek stanowi emocję, która charakteryzuje się odczuwaniem rozpaczy, utraty, porażki, gniewu lub żalu. Różni się od depresji m. in. długością trwania i poziomem wpływu na codzienne funkcjonowanie. Niemniej, nawet jeśli nie stanowi jednostki chorobowej, może mieć znaczący wpływ na działanie organizmu.
Uczucie smutku długo się utrzymuje i niełatwo się go pozbyć. To dlatego, że zwykle wiąże się z ważnymi, trudnymi emocjonalnie doświadczeniami.