Z nowych badań przeprowadzonych przez uczonych z Washington State University wynika, że palenie marihuany może dać pewne efekty w postaci osłabienia lęku i objawów depresji.
Zaledwie jeden uraz głowy skutkujący wstrząśnieniem mózgu może zwiększyć ryzyko choroby Parkinsona, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Większość z nas obecnie nie potrafi się już obyć bez podłączonego do Internetu telefonu i zainstalowanych w nim komunikatorów. Za ich pomocą jesteśmy ciągle na bieżąco z tym, co dzieje się u rodziny i znajomych. Do tego stopnia jednak jesteśmy zaangażowani w aktywność online, że nierzadko prowadzi to do uzależnienia. Okazuje się też, że ma ono związek z poczuciem samotności, lęku i zagrożenia.
Aż 10 procent mieszkańców Unii Europejskiej w różnym wieku doświadcza utraty słuchu w stopniu poważnie utrudniającym codzienne życie. Problem niedosłuchu jest często bagatelizowany, co niestety może przyczyniać się do izolacji społecznej oraz depresji osób niesłyszących.
Aktywność fizyczna ma niezwykłą moc leczniczą, pomaga osłabić niepokój i zmniejszyć wiele objawów zaburzeń psychicznych. Okazuje się, że pozwala też zwiększyć poczucie szczęścia i zadowolenia z życia.
Wiek może wpływać na zegar dobowy u ssaków, tak, że zmienia się reakcja na działanie światła, to z kolei powoduje zaburzenia schematu snu i osłabia dobre samopoczucie.
Johimba jest znana i stosowana w Afryce jako lekarstwo od starożytności. Roślinę wykorzystywano do różnych celów, m. in. na gorączkę, kaszel, czy choroby serca. Niedawno ustalono, że moze być pomocna przy łagodnej depresji oraz zaburzeniach erekcji.
Zazwyczaj potrzebujemy 7 do 8 godzin snu i jeśli nie możemy tyle odpocząć, nie tylko czujemy się zmęczeni, ale i zagrażamy swojemu zdrowiu. W Światowy Dzień Snu eksperci przypominają, że wartość dobrego odpoczynku jest nie do zastąpienia. W poszukiwaniu metod na ułatwianie zasypiania, uczeni sprawdzili skuteczność medytacji heartfullness.
Nowe badania wykazały związek między zmęczeniem w ciągu dnia a gromadzeniem się w mózgu białek, które mają związek z rozwojem choroby Alzheimera.
Dlaczego ludzie nieustannie siedzą „z nosami w telefonach"? To może być uzależnienie, ale specyficzne... Tak chętnie i nadmiernie korzystamy ze smartfonów, bo potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi.
Depresja skutkuje nie tylko osłabieniem samopoczucia, lękiem, czy utratą chęci do życia, może fizycznie uszkadzać mózg, co z kolei przekłada się na problemy poznawcze.
Robbie Williams po raz kolejny opowiedział o swojej walce z chorobą psychiczną. Brytyjski wokalista od lat zmaga się z depresją.
Nowe badanie potwierdziły, że zdrowa dieta jest korzystna zarówno dla umysłu, jak i ciała. Jeśli jesz odpowiednie ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, możesz liczyć na niższe ryzyko depresji.
Niedawno pisaliśmy, że regularnie wypijane niewielkie ilości alkoholu mogą uchronić nas przed przedwczesną śmiercią, nadmiar napojów wyskokowych ma jednak diametralnie różne skutki, okazuje się, że nadużywanie różnych trunków sprzyja szybkiemu rozwojowi demencji.
Depresja obok nowotworów, cukrzycy i chorób serca staje się poważnym problemem zdrowotnym w Polsce, podobnie jak w innych krajach wysoko rozwiniętych. Wstyd, obawa przed stygmatyzacją i brak dostępu do profesjonalnej pomocy sprawia, że tradycyjne formy wsparcia przez psychologów i psychoterapeutów okazują się niewystarczające. Obniżenie kosztów leczenia i natychmiastowy dostęp do profesjonalnej pomocy mogą zapewnić psychologiczne interwencje online – wyjaśniają psycholodzy z zespołu StresLab Uniwersytetu SWPS.