Uczeni z nowozelandzkiego University of Otago zapewniają, że do pewnego stopnia mamy wpływ na proces starzenia się. Niepalenie papierosów oraz zaangażowanie społeczne w starszym wieku to typowa charakterystyka stulatków.
Zaburzenia lękowe to najczęstszy rodzaj problemów psychicznych, ale naukowcy niewiele wiedzą na temat czynników związanych z ich leczeniem. W nowym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Toronto przeanalizowano trzy aspekty powrotu do zdrowia i okazało się, że wielu pacjentów cierpiących wcześniej na te zaburzenia, dzięki określonym czynnikom, odzyskało pełnię zdrowia psychicznego.
Chociaż dystans społeczny ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19, izolacja i towarzysząca jej samotność mogą być bardzo szkodliwe dla osób starszych. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bar-Ilan i Uniwersytetu w Hajfie powiązało samotność towarzyszącą kwarantannie wywoływanej COVID-19 z silniejszymi objawami lęku, depresji i traumy u osób starszych.
Prowadząc badania na komórkach macierzyste pobranych od osób dorosłych z kliniczną diagnozą depresji, naukowcy z University of Illinois w Chicago odkryli również, że tłuszcz rybny wywoływał odpowiedź przeciwdepresyjną.
Powtarzające się negatywne myślenie ma związek z późniejszym osłabieniem funkcji poznawczych, a także odkładaniem się szkodliwych białek związanych z chorobą Alzheimera.
Covid-19 może wywoływać szereg zaburzeń psychiatrycznych i neurologicznych, w tym udar mózgu, psychozę i zespół przypominający demencję.
Starsze kobiety wydają się bardziej podatne na depresję i częściej długo się z nią zmagają.
Joga może być lepsza niż inne form ćwiczeń, ponieważ nie tylko poprawia fizyczny stan organizmu, ale ma również pozytywny wpływ na nastrój i poziom lęku.
Psychologowie z University of Leeds ostrzegają, że ludzie, którzy spędzają dużo czasu surfując po Internecie, częściej wykazują objawy depresji.
„Jeśli miałeś zawał serca lub udar mózgu, czy też cierpisz na inną chorobę serca, zdecydowanie zaleciłabym dodanie tai chi do rehabilitacji" - mówi dr Ruth Taylor-Piliae z University of Arizona.
Nowe badania potwierdzają związek między objawami depresyjnymi i zwiększonym ryzykiem chorób serca oraz przedwczesnej śmierci.
Warto zadbać o swoje psychiczne samopoczucie, nie tylko ze względu na poprawę jakości życia, ale też lepszą troskę o zdrowie fizyczne.
Jedzenie ciemnej czekolady może pozytywnie wpływać na nastrój i łagodzić objawy depresyjne, mówią brytyjscy uczeni.
Nowe badania pokazują związek między objawami zespołu przewlekłego zmęczenia i niższymi poziomami hormonów tarczycy.
Współmałżonkowie powinni być zdowoleni z decyzji o wspólnym życiu, eksperci potwierdzają bowiem, że długotrwałe relacje są dobre dla zdrowia psychicznego i fizycznego. A im dłużej małżeństwo trwa, ty więcej korzyści zyskują ludzie tworzący parę.