Grupa ekspertów z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Bergen opracowała nową metodę pomiaru uzależnienia od zakupów: skalę uzależnienia od zakupów Bergen (The Bergen Shopping Addiction Scale).
Twoja dieta ma wpływ na twoje samopoczucie. Niewłaściwe odżywianie się może nawet sprzyjać objawom depresji.
W ostatnich latach eksperci ds. zdrowia publicznego ostrzegają przed rosnącą „epidemią" samotności, wskaźniki tego doświadczenia podobno podwoiły się w ciągu ostatniego półwiecza. W nowym badaniu uczeni z University of California San Diego School of Medicine sprawdzili, w jakim wieku w największym stopniu ludziom doskwiera samotność.
Poczucie, że wypoczynek jest marnotrawstwem i czasem bezproduktywnym może oznaczać niższe poczucie szczęścia i wyższy poziom stresu oraz depresji.
Nadwaga powoduje depresję i osłabia samopoczucie. Na taki efekt mogą mieć wpływ zarówno czynniki społeczne, jak i fizyczne.
Aktywność fizyczna dobrze wpływa na mózg, m. in. wspiera jego zdolność do zmian i adaptacji.
Jeśli chodzi o ból, dwie konkurujące ze sobą szkoły mówią, że jest on albo „całkowicie w twojej głowie", albo „całkowicie w twoim ciele". Nowe badanie przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Oksfordzkiego wskazuje, że w istocie ból jest połączeniem tych dwóch.
Nasz nastrój może oddziaływać na to, jak chodzimy - jesteśmy zgarbieni, gdy odczuwamy smutek i niemal podskakujemy, kiedy jesteśmy szczęśliwi. Okazuje się, że działa to również w drugą stronę - skłanianie ludzi do naśladowania radosnego lub smutnego sposobu chodzenia wpływa na ich nastrój.
Dobrostan w seniorskim wieku w dużej mierze zależy od czynników psychospołecznych. Problemy ze zdrowiem fizycznym często odgrywają drugorzędną rolę.
Zazwyczaj o stresie i lęku myśli się jako o negatywnych doświadczeniach, jakkolwiek jednak mogą osiągać niebezpieczny poziom, psychologowie od dawna wiedzą, że nie tylko nie da się ich uniknąć, ale i często odgrywają pomocną rolę w codziennym życiu.
Joga może być skuteczniejsza niż inne formy ćwiczeń jeśli chodzi o wpływ na poprawę nastroju i zmniejszenie lęku.
Terapia światłem może pomóc poprawić nastrój osób zmagających się z sezonowym zaburzeniem afektywnym (seasonal affective disorder, SAD) podczas krótkich zimowych dn., Dotychczas nie było wiadomo, jak dokładnie ta terapia działa. W badaniach na myszach ustalono teraz, że korzystne efekty terapii światłem wynikają z aktywacji genu zegara dobowego Period1 w części mózgu odpowiadającej za nastrój i cykle snu oraz czuwania.
Wiele osób doświadczyło zaburzeń snu w związku z pandemią COVID‑19. Uczeni z Washington State University pokazali, że stres, lęk i objawy depresji podczas pierwszych kilku tygodni pandemii wiązały się z krótszym snem i jego niższą jakością.
Badania sugerują, że wiara religijna może pomóc uchronić się przed objawami depresji, jednak nowe analizy w Rush University Medical Center idą nawet dalej. Okazuje się, że przekonanie o istnieniu troszczącego się o nas Boga może poprawić reakcję na leczenie u pacjentów z depresją kliniczną.
Pandemia COVID-19 sprawiła, że piesze wędrówki stały bardzo popularne. I słusznie - to nie tylko świetny sposób spędzania czasu na łonie natury, ale też na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.