Wiele osób marzy o wygodnym życiu w seniorskich latach. Jak się jednak okazuje, starsi Europejczycy, a szczególnie kobiety, nierzadko nie potrafią odpowiednio oszacować, ile lat mają jeszcze przed sobą, a to może prowadzić do kosztownych decyzji związanych z planowaniem sposobu spędzenia starości.
Terapia wykorzystująca wirtualną rzeczywistość skutecznie zmniejsza lęk wysokości. Zespół naukowców z Vrije Universiteit Amsterdam i Uniwersytetu Twente opracował ZeroPhobia, terapię przeprowadzaną za pośrednictwem aplikacji na smartfona.
Forma terapii rozmowy, prowadzona przez przeszkolonych pracowników przez telefon, zmniejszyła poziom samotności seniorów, którzy zostali odizolowani w czasie pandemii.
Jak wiadomo, problemy ze zdrowiem układu krążenia mogą zaburzać przepływ krwi do mózgu, zwiększając ryzyko demencji, okazuje się jednak, że również słabe zdrowie psychiczne może niekorzystnie odbić się na funkcjach poznawczych.
Naukowcy ze Stanford Medicine odkryli, że insulinooporność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju poważnej depresji.
Hormonalna terapia zastępcza stosowana u kobiet w okresie menopauzy nie zwiększa ryzyka rozwoju demencji.
Pewne zmiany w diecie mogą pomóc osobom z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi lepiej zarządzać swoim zdrowiem. Jak się okazuje, określony poziom niektórych kwasów pomaga pacjentom w ograniczeniu zmienności nastroju.
Od dawna eksperci sądzą, że brak snu może „siać spustoszenie" w naszych emocjach. Jest to szczególnie widoczne u żołnierzy w strefach walk, rezydentów medycznych, a nawet u świeżo upieczonych rodziców. Teraz ta teoria ma neurologiczne podstawy, mówią pracownicy University of Callfornia, Berkeley i Harvard Medical School.
Samotność to przejmujące odczucie. Jeśli się utrzymuje, może prowadzić do chorób psychicznych, takich jak depresja lub zaburzenia lękowe. Naukowcy z uniwersytetów w Bonn, Hajfie i Oldenburgu odkryli, że poczucie izolacji wiąże się z ograniczonym zaufaniem.
Depresja to poważna choroba, która obecnie jest bardzo rozpowszechniona w różnych częściach świata. Istnieje kilka teorii wyjaśniających fizjologiczne podłoże depresji, z których wiele uwagi poświęcono „neurogennej hipotezie depresji". Zgodnie z nią pogorszenie funkcjonowania obszarów mózgu, takich jak hipokamp, może prowadzić do tej choroby. Takie zaburzenie z kolei może być spowodowane stresem fizycznym i psychicznym.
Grupa ekspertów z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Bergen opracowała nową metodę pomiaru uzależnienia od zakupów: skalę uzależnienia od zakupów Bergen (The Bergen Shopping Addiction Scale).
Twoja dieta ma wpływ na twoje samopoczucie. Niewłaściwe odżywianie się może nawet sprzyjać objawom depresji.
W ostatnich latach eksperci ds. zdrowia publicznego ostrzegają przed rosnącą „epidemią" samotności, wskaźniki tego doświadczenia podobno podwoiły się w ciągu ostatniego półwiecza. W nowym badaniu uczeni z University of California San Diego School of Medicine sprawdzili, w jakim wieku w największym stopniu ludziom doskwiera samotność.
Poczucie, że wypoczynek jest marnotrawstwem i czasem bezproduktywnym może oznaczać niższe poczucie szczęścia i wyższy poziom stresu oraz depresji.
Nadwaga powoduje depresję i osłabia samopoczucie. Na taki efekt mogą mieć wpływ zarówno czynniki społeczne, jak i fizyczne.