Wiele osób z różnych przyczyn musi spędzać większość swego czasu w domu Pędząc życie w izolacji są narażeni na poczucie samotności a co za tym idzie mogą popaść w depresję.
Większość przeprowadzonych badań pokazuje, że kobiety są bardziej podatne na depresję. Nie znaczy to jednak, że panowie nie cierpią z tego powodu. Może się tak wydawać, ponieważ mężczyźni są bardziej powściągliwi jeśli chodzi o ujawnianie swoich psychicznych słabości i z tego powodu mniejsza ich liczba szuka pomocy medycznej. Gdyby wszyscy mężczyźni przyznawali się do tego, że cierpią na depresję, wyniki statystyk nie różniłyby się zbytnio.
O poważnej depresji możemy mówić wtedy, gdy w okresie co najmniej dwóch tygodni pacjent doświadcza huśtawek emocjonalnych trwających większą część dnia. Osoba dotknięta depresją czuje się smutna i/lub traci zainteresowanie czynnościami, które dotychczas sprawiały jej przyjemność. Na depresję cierpi także wielu seniorów, tymczasem niewielki odsetk chorych jest właściwie leczonych.
Kwas foliowy, który chroni płód przed defektami może pomóc w leczeniu depresji. Naukowcy z Tufts University w USA odkryli, że cierpiący na depresję mają niski poziom kwasu foliowego.
Badacze z National Institute of Mental Health (NIMH) w USA informują, że z powodu chorób depresyjnych cierpi 9,5% Amerykanów ( to około 18,8 milionów ludzi). Zaburzenia te wiele kosztują kraj pod względem ekonomicznym, nikt jednak nie jest w stanie oszacować cierpienia ludzi chorych i ich bliskich.
W Zurychu w Szwajcarii istnieje organizacja pod nazwą Dignitas, która pomaga ludziom popełniać samobójstwa. Dignitas pomogła zabić się 138 osobom w zeszłym roku. Ponad 90 procent tego stanowili Niemcy.
Czy jesteś zestresowany, przygnębiony albo masz trudności z zasypianiem? Sprawdź swoje nawyki związane z używaniem komórki czy tez komputera. Zbyt wiele godzin spędzonych na rozmowach telefonicznych, wysyłaniu sms, czy też czatowaniu i surfowaniu w sieci może mieć wpływ na zdrowie psychiczne.
Według naukowców ze Stanów Zjednoczonych, seniorzy, którzy przekroczyli 65 rok życia i cierpią na depresję bądź stany lękowe znacznie częściej korzystają z medycyny uzupełniającej i alternatywnej, niż pozostałe osoby w tym samym wieku.
Niemal połowa ludzi leczących się na różne schorzenia sercowo-naczyniowe cierpi także z powodu depresji. Druga strona medalu to fakt, że aż 80 proc. ludzi chorych na serce i leczących się z powodu depresji koniec końców reaguje na leczenie schorzenia układu sercowo-naczyniowego.
Jak wynika z raportu przygotowanego przez International Longevity Centre-UK i Merck Company Foundation społeczeństwo Europy starzeje się. Okazuje się, że lista najczęstszych chorób począwszy od wylewów po zawały serca włączając nowotwory i kataraktę wciąż się powiększa co zdaniem naukowców powinno skłonić rządy państw do zastanowienia się nad rozwiązaniami finansowymi dla opieki medycznej w najbliższych latach.
Wyniki testów przeprowadzonych przez National Sleep Foundation, amerykańską organizację non-profit zajmującą się badaniom nad snem, dowodzą, iż 37 milionów osób w USA w wieku od 55 do 84 lat cierpi na częste zaburzenia snu, niejednokrotnie kojarzone z chorobami wieku starczego, takimi jak artretyzm, cukrzyca, dolegliwości serca i płuc czy depresja.
Każdemu z nas zdarza się to w pewnym momencie. Rozwód, utrata pracy, dzieci wyprowadzają się z domu, tracimy kogoś ukochanego, zaczynamy odczuwać "dojrzały wiek" i pustkę która nas otacza. Jak w tak trudnych chwilach znaleźć ponownie sens życia?