Około 60 proc. dorosłych Polaków cierpi na stres oraz zaburzenia lękowe przeplatane okresami depresji sezonowej. Ponad 40 proc. ma kłopoty z zaśnięciem i trudności z koncentracją uwagi następnego dnia. Prawie 2 miliony z nas choruje na serce. Większa cześć społeczeństwa lekceważy objawy, które wysyła organizm, uważając, że "to minie", a w wiecznym stresie żyją dzisiaj wszyscy. Najczęściej dopiero w szpitalu – większość pacjentów uzmysławia sobie, że można skutecznie zapobiegać wielu chorobom i dolegliwościom.
Ponad 70 procent z cierpiących na bezsenność ankietowanych odczuwa dolegliwości związane ze snem od ponad miesiąca, a 45 procent z nich źle sypia, aż od 3 lat. Bezsenność jest zatem chorobą, i to niemalże chorobą społeczną. Nie warto jej lekceważyć.
Choroba ta dotyka ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia. Takie myślenie jest jednak błędne, gdyż wbrew powszechnej opinii depresję seniorów można i trzeba leczyć. W najbardziej potocznym znaczeniu depresja to stan ogólnego przygnębienia, zmęczenia. Depresja rozumiana jako choroba jest jednak dolegliwością bardzo złożoną. Nie sposób jednoznacznie opisać mechanizm jej rozwoju oraz przebieg.
Coraz więcej jest osób, które zimą tracą wszelką inwencję, stają się przygnębione i rozdrażnione, albo wpadają w apatię. Ocenia się, że około 10 proc. naszego społeczeństwa odczuwa mniej lub bardziej nasilone objawy sezonowej depresji. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, które powinny pomóc osobom wrażliwym na cykliczne, związane z porami roku zmiany.
Przyjaciel Robina Williamsa, Billy Crystal, mówi o nim, że – mimo upływu lat- nie traci werwy i wciąż jest dość nieokrzesany. Williams ma 55 lat, twierdzi, że to świetny wiek (bo kryzys wieku średniego już za nim), dzieli czas pomiędzy swą pasjonującą pracę, rodzinę i liczne hobby. Jego popularność zarówno w rodzinnych Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie nie maleje od wielu lat. Trudno przecenić jego talent do parodiowania i improwizowania, scenarzyści często rezygnują z dopracowania scen po to, by Williams sam mógł zadecydować jak zagrać. Choć aktor specjalizuje się w rolach komediowych, z sukcesem zagrał również w obrazach o poważnej tematyce.
Odgłosy chrapania są najczęściej tak silne, że możemy zapomnieć o spokojnym śnie. Jest to jedno z niewielu dolegliwości, które znacznie bardziej dotyka osoby z najbliższego otoczenia "chrapacza" niż jego samego.
W sezonie jesienno-zimowym wiele osób uskarża się na brak energii, zarówno na codzienne obowiązki, jak i na życie towarzyskie. Częściej popadamy również w przygnębienie lub apatię. Jedną z przyczyn jest niedobór światła słonecznego w tym okresie.
Według wyników badań opublikowanych przez Indiana University School of Medicine kobiety z zaburzeniami psychicznymi mają mniejsze szanse na badania mammograficzne w porównaniu z kobietami bez takich problemów.
W sezonie jesienno-zimowym ludzki organizm nie otrzymuje wystarczającej dawki światła słonecznego. W tym okresie wiele osób uskarża się na brak energii, zarówno na codzienne obowiązki, jak i na życie towarzyskie. Częściej popadamy również w przygnębienie lub apatię. Okazuje, że w poprawie nastroju mogą pomóc owoce - na przykład bogate w witaminę B6 i magnez banany.
Miłorząb znany wszystkim jako ozdobna roślina rosnąca w umiarkowanym klimacie może mieć też zastosowanie w medycynie. Jego dobroczynny wpływ na zdrowie znany był już w starożytności, dziś lecznicze działanie miłorzębu znów wzbudza zainteresowanie lekarzy i naukowców.
Wiele osób z różnych przyczyn musi spędzać większość swego czasu w domu Pędząc życie w izolacji są narażeni na poczucie samotności a co za tym idzie mogą popaść w depresję.
Większość przeprowadzonych badań pokazuje, że kobiety są bardziej podatne na depresję. Nie znaczy to jednak, że panowie nie cierpią z tego powodu. Może się tak wydawać, ponieważ mężczyźni są bardziej powściągliwi jeśli chodzi o ujawnianie swoich psychicznych słabości i z tego powodu mniejsza ich liczba szuka pomocy medycznej. Gdyby wszyscy mężczyźni przyznawali się do tego, że cierpią na depresję, wyniki statystyk nie różniłyby się zbytnio.
O poważnej depresji możemy mówić wtedy, gdy w okresie co najmniej dwóch tygodni pacjent doświadcza huśtawek emocjonalnych trwających większą część dnia. Osoba dotknięta depresją czuje się smutna i/lub traci zainteresowanie czynnościami, które dotychczas sprawiały jej przyjemność. Na depresję cierpi także wielu seniorów, tymczasem niewielki odsetk chorych jest właściwie leczonych.
Kwas foliowy, który chroni płód przed defektami może pomóc w leczeniu depresji. Naukowcy z Tufts University w USA odkryli, że cierpiący na depresję mają niski poziom kwasu foliowego.
Badacze z National Institute of Mental Health (NIMH) w USA informują, że z powodu chorób depresyjnych cierpi 9,5% Amerykanów ( to około 18,8 milionów ludzi). Zaburzenia te wiele kosztują kraj pod względem ekonomicznym, nikt jednak nie jest w stanie oszacować cierpienia ludzi chorych i ich bliskich.