Naukowcy z University College London alarmują, że prawie 2/3 Brytyjskich seniorów powyżej 65- roku życia cierpi z powodu nadciśnienia, 25% ma znaczną nadwagę, a ponad 20% depresję.
Badania przeprowadzone przez Susan Turk Charles z Uniwersytetu Południowej Kalifornii dowodzą, że wraz z wiekiem, ludzie stają się bardziej pogodni i mają lepszy humor. Osoby młodsze znacznie częściej wpadają w depresję, nie potrafią poradzić sobie z negatywnymi emocjami, częściej czują się niezrozumiani. Dojrzałe osoby są radosne i mają lepsze samopoczucie.
Starsza pani, która dodawała do swych potraw marihuanę w celu zniwelowania męczących ją depresji i bólu, została wezwana do sądu. Po przeprowadzeniu postępowania, 68- letnia Patricia Tabram została skazana na 250 godzin pracy społecznej oraz grzywnę w wysokości 1000 funtów.
Jedzenie jest dla wielu osób jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem i problemami. Sporadyczne sprawianie sobie przyjemności za pomocą ulubionych przekąsek nie wydaje się być szkodliwe, jednak z czasem może stać się bardzo niebezpiecznym dla zdrowia nawykiem.
W dobie ciągłego pośpiechu, gdzie częstym animatorem naszych codziennych czynności jest stres, często zapominamy o tym co najważniejsze dla naszego zdrowia. Cierpi na tym nasze serce, układ nerwowy, cały organizm. Zanim jednak połkniemy kolejną pigułkę, spróbujmy kolorem wspomóc zwalczanie zwalczyć choroby.
Jesteś optymistą? Masz dobre stosunki z rodziną i przyjaciółmi? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz żyć dłużej. Według badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic osoby, które pragną długowieczności, powinny zadbać o pozytywne nastawienie do świata.
Podjęcie przez osoby w wieku dojrzałym decyzji o przyjściu do klubu futness bardzo często jest okupione strachem i niepewnością Czy ja się nadaję? Czy nie jestem za stara lub stary? Czy się nie ośmieszę? Te i inne pytania bardzo często zadają sobie dojrzali klienci. Odpowiedź, która nasuwa się sama, brzmi: lepiej późno niż wcale.
W Polsce ginie rocznie około 20 tysięcy osób. Większość z nich odnajduje się dość szybko, o niektórych nie ma wieści latami. Jedną z głównych przyczyn tak dużej liczby zaginięć jest depresja. Chorzy nie radzą sobie ze swoim życiem i wybierają ucieczkę, nie podejmując nawet próby rozwiązania problemów. Zaginięcia często kończą się tragicznie – samobójstwem. Osoba chora na depresję nie odchodzi z domu, aby ułożyć sobie nowe życie, ale by je zakończyć.
Rozpoznanie depresji u seniorów jest trudne, więc chorzy nadal spotykają się ze społecznym niezrozumieniem. Specjaliści podkreślają, iż od najbliższego otoczenia chorego bardzo wiele zależy, odpowiednia reakcja może pomóc, a bagatelizacja problemu zaszkodzić choremu.
W jesienno-zimowym czasie niestety bardzo często czujemy się ospali, zmęczeni i skarżymy się na zły nastrój. Winowajcą jest brak odpowiedniej dawki światła słonecznego w krótkie i pochmurne dni.
Około 60 proc. dorosłych Polaków cierpi na stres oraz zaburzenia lękowe przeplatane okresami depresji sezonowej. Ponad 40 proc. ma kłopoty z zaśnięciem i trudności z koncentracją uwagi następnego dnia. Prawie 2 miliony z nas choruje na serce. Większa cześć społeczeństwa lekceważy objawy, które wysyła organizm, uważając, że "to minie", a w wiecznym stresie żyją dzisiaj wszyscy. Najczęściej dopiero w szpitalu – większość pacjentów uzmysławia sobie, że można skutecznie zapobiegać wielu chorobom i dolegliwościom.
Ponad 70 procent z cierpiących na bezsenność ankietowanych odczuwa dolegliwości związane ze snem od ponad miesiąca, a 45 procent z nich źle sypia, aż od 3 lat. Bezsenność jest zatem chorobą, i to niemalże chorobą społeczną. Nie warto jej lekceważyć.
Choroba ta dotyka ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia. Takie myślenie jest jednak błędne, gdyż wbrew powszechnej opinii depresję seniorów można i trzeba leczyć. W najbardziej potocznym znaczeniu depresja to stan ogólnego przygnębienia, zmęczenia. Depresja rozumiana jako choroba jest jednak dolegliwością bardzo złożoną. Nie sposób jednoznacznie opisać mechanizm jej rozwoju oraz przebieg.
Coraz więcej jest osób, które zimą tracą wszelką inwencję, stają się przygnębione i rozdrażnione, albo wpadają w apatię. Ocenia się, że około 10 proc. naszego społeczeństwa odczuwa mniej lub bardziej nasilone objawy sezonowej depresji. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, które powinny pomóc osobom wrażliwym na cykliczne, związane z porami roku zmiany.
Przyjaciel Robina Williamsa, Billy Crystal, mówi o nim, że – mimo upływu lat- nie traci werwy i wciąż jest dość nieokrzesany. Williams ma 55 lat, twierdzi, że to świetny wiek (bo kryzys wieku średniego już za nim), dzieli czas pomiędzy swą pasjonującą pracę, rodzinę i liczne hobby. Jego popularność zarówno w rodzinnych Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie nie maleje od wielu lat. Trudno przecenić jego talent do parodiowania i improwizowania, scenarzyści często rezygnują z dopracowania scen po to, by Williams sam mógł zadecydować jak zagrać. Choć aktor specjalizuje się w rolach komediowych, z sukcesem zagrał również w obrazach o poważnej tematyce.