Depresja to choroba dotykająca osoby w różnym wieku oraz o różnym stanie zdrowia. Naukowcy zaobserwowali jednak, iż na rozwój depresji bardziej narażeni są mężczyźni mający niski poziom testosteronu.
Melatonina to hormon "szczęścia" produkowany przez szyszynkę, czyli gruczoł dokrewny znajdujący się w centralnej części mózgu. Wydzielanie melatoniny zmniejsza się w ciągu życia człowieka, a jej produkcja jest najniższa w podeszłym wieku.
Depresja to jedna z chorób, o których nadal bardzo mało wiemy, w celu poprawy świadomości społecznej już drugi raz zorganizowano Kampanię Forum Przeciwko Depresji.
Depresja to poważna, choć często bagatelizowana choroba. Szczególnie często jest ona lekceważona u osób starszych gdyż wydaje się, że zmiany zachodzące w zachowaniu chorego są typowymi objawami starzenia.
Depresja czasami postrzegana jest jako normalny objaw starzenia. To niepokojące, bowiem pozostawiona bez leczenia potęguje prawdopodobieństwo niepełnosprawności, umieszczenia w domu opieki, czy nawet śmierci.
Zbliża się kolejny Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego. W tym roku hasłem przewodnim jest „Depresja wieku podeszłego”. I chociaż depresja wśród ludzi starszych nie jest tak powszechna, jak w młodszych grupach wiekowych, ma swoje wyjątkowe problemy.
Choć o depresji mówi się w ostatnim czasie coraz więcej, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z powagi tej choroby. W poznaniu i zrozumieniu zagadnień łączących się z depresją pomóc może konferencja, którą organizuje Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji.
Depresja to często bagatelizowana choroba, tym czasem zdaniem specjalistów jest jednym z najniebezpieczniejszych schorzeń naszych czasów.
Nasze życie nabiera coraz większego tempa. Intensywna praca, dostosowanie się do nowych sytuacji i szybkie podejmowanie ważnych decyzji to sytuacje powodujące stres. W sytuacjach stresowych naszemu organizmowi szczególnie potrzebny jest „pierwiastek spokoju”, czyli magnez.
Naukowcy biją na alarm - stres coraz częściej staje się przyczyną wielu chorób psychicznych, które wymagają leczenia przez specjalistów. Z danych Śląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego wynika, że nerwice spowodowane stresem są najczęstszym typem zaburzeń leczonych przez psychiatrów.
Lampka wina czy kieliszek koniaku same w sobie nie są niczym złym, trzeba jednak pamiętać, że nawet niewielka ilość alkoholu w połączeniu z przyjmowanymi stale lub okresowo lekami może spowodować poważne problemy zdrowotne, wzmocnić lub przeciwnie - zahamować działanie leku.
Pochodząca z amazońskich lasów roślina, tradycyjnie wykorzystywana była przez tamtejsze plemiona jako eliksir zdrowotny. Parzony z niej napar, uznawany był za źródło witalności i energii. Obecnie, na całym świecie, guarana znana jest pod różnymi postaciami jako substancja podnosząca zdolności psychiczne i fizyczne podczas wzmożonego wysiłku. Stymuluje, redukuje zmęczenie, zwiększa umiejętność koncentracji i zapamiętywania. Wyrównuje niedobór adrenaliny, spowodowany przez zmęczenie, długotrwały stres czy szybkie tempo życia.
Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia całego organizmu. Okazuje się, że do długiej listy zdrowotnych profitów osiąganych dzięki ćwiczeniom, można dopisać działanie antydepresyjne.
Osteoporoza to choroba dotykająca 50 % kobiet i 20 % mężczyzn po 50 - tym roku życia. Okazuje się, że poza znanymi dotychczas czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania, do rozwoju osteoporozy może przyczynić się depresja.
Od dawana wiadomo, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że może być sposobem na walkę z depresją.