Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wskazują, że większość Polaków wysłałaby bliską osobę do psychiatry dopiero wtedy, gdyby stwarzała ona zagrożenie dla siebie lub otoczenia.
Jak sobie radzić z codzienną presją psychiczną, podpowiadają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie".
Co najmniej trzytygodniowy urlop jest konieczny, aby organizm mógł wypocząć i zregenerować siły na kolejne miesiące pracy. Taki okres przynosi pożądane efekty. Pierwsze dni to czas, w którym nasz organizm przyzwyczaja się do wypoczynku, wyhamowuje i przestawia się z etapu aktywności zawodowej na etap urlopowy. Brak urlopu albo nieefektywne jego spędzanie – może stanowić symptom pracoholizmu.
Z badań CBOS wynika, że zdecydowana większość Polaków (59%) odpoczywa w sposób bierny: nie uprawia sportu ani żadnych ćwiczeń służących poprawie sprawności ruchowej. Eksperci programu promującego współczesne metody leczenia psychiatrycznego„Odnaleźć siebie” zwracają uwagę, jak niezbędna dla równowagi psychicznej i walki ze stresem jest aktywność fizyczna.
W naszej diecie coraz więcej miejsca zajmują wysoko przetworzone produkty oraz coraz więcej tzw. gotowych posiłków. Powoduje to zakłócenie naturalnej równowagi składników odżywczych w naszych organizmach, a to z kolei może prowadzić do większej podatności na depresje, problemów z pamięcią i innych zaburzeń natury psychicznej.
Przede wszystkim należy podkreślić, że wizytę u psychiatry należy traktować, tak samo jak każdą inną wizytę u lekarza innej specjalności. W przypadku problemów zarówno ze zdrowiem psychicznym czy też fizycznym, pomoc lekarska jest zawsze niezwykle cenna.
Badania dowodzą, że w walce z depresją ćwiczenia fizyczne mogą być tak skuteczne, jak medykamenty.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że Polacy niechętnie udają się po pomoc do lekarza psychiatrii. Przed wizytą u specjalisty powstrzymuje ich wstyd i lęk przed opinią otoczenia. Program „Odnaleźć siebie” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zmianę niekorzystnego status quo i zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii.
Pozytywne nastawienie czyni życie przyjemniejszym i bardziej znośnym nawet w najtrudniejszych momentach, świadczą o tym zarówno badania naukowe, jak i codzienna praktyka kolejnych pokoleń. Zdarza się, że nasze przyzwyczajenia i cechy osobowościowe skutecznie bronią przed optymizmem, ale efektywna praca nad zmianą sposobu postrzegania świata i siebie polecana jest nawet pro forma - kto wie, może jednak przyniesie pożądane konsekwencje?
Szczęście jest zaraźliwe, także wśród obcych sobie ludzi. Zadowoleni z życia ludzie zwykle mają wielu przyjaciół, którzy również deklarują swoje szczęście. Ci zaś, którzy pielęgnują związki towarzyskie, przebywają blisko swoich przyjaciół, małżonków, sąsiadów, krewnych, są najszczęśliwsi.
Osoby, które były szczęśliwe w związku, mają się lepiej nawet po śmierci współmałżonka, są mniej narażone na depresję.
Niepokalanek mnisi (Chasteberry) stosowany jest przy zaburzeniach miesiączki oraz w celu złagodzenia symptomów menopauzy i w leczeniu trądziku. Roślina występuje w regionie Morza Śródziemnego. Do produkcji specyfiku wykorzystywane są owoce, z nich robi się tabletki i kapsułki. Zawierają m. in. aukubinę i agnozyd, flawonoidy, olejki eteryczne, goryczkę i tłuszcze.
„Pół godziny tańca towarzyskiego to utrata takiej samej ilości kalorii, jak podczas trzydziestominutowego energicznego spaceru, a tańczenie przy muzyce disco lub rock and roll pozwala na spalenie jeszcze większej porcji kalorii”, mówi Lyndon Wainwright z British Dance Council.
19 listopada 2008 roku obchodzony jest Światowy Dzień POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc). Jak co roku tego dnia na całym świecie zwraca się uwagę opinii publicznej na coraz większą częstotliwość występowania choroby, która jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na POChP choruje około 600 mln osób. W Polsce blisko 2 mln osób jest dotkniętych tą chorobą, z czego aż 15 tysięcy rocznie umiera. W tym roku szczególnie zwraca się uwagę na te osoby, które jeszcze nie zostały zdiagnozowane, a znajdują się w grupie ryzyka czyli palaczy, a także osoby starsze.
U osób wysokim ciśnieniem, które niedostatecznie długo śpią, notuje się podwyższone ryzyko chorób serca i zawału, można przeczytać na łamach Archives of Internal Medicine.