Najczęściej nie kojarzymy sobie złego samopoczucia lub konkretnego schorzenia z pokarmami, które spożywamy na co dzień. Tymczasem jakość tego, co spożywamy ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu, zarówno na poziomie psychicznym jak i fizycznym. Niestety, zwykle reakcja spowodowana pokarmem występuje z pewnym opóźnieniem, np. po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach i nie jest swoista - to znaczy, nie zawsze tak samo reagujemy na spożycie danego produktu. Stąd też eksperci w dziedzinie odżywiana określają czasem opisywane zjawisko ukrytą nietolerancją pokarmową.
Doświadczenie śmierci bliskiej osoby jest jednym z najbardziej traumatycznych w życiu. Choć proces „powrotu do zdrowia" został przeanalizowany i opisany przez ekspertów, dla tego, kto znalazł się w takiej sytuacji, bez znaczenia wydaje się teoretyczna wiedza. Realnie odczuwany ból i żal zdają się wypełniać rzeczywistość. Przebieg żałoby jest bardzo zindywidualizowany, ale czasem warto poszukać profesjonalnej pomocy.
Często słyszy się o chorobie Alzheimera, jednak nie każdy wie, jakie są jej przyczyny. Choroba Alzheimera to nic innego jak schorzenie polegające na zaniku tkanki mózgowej, gdzie głównym objawem jest zanik pamięci, trudności z mową czy rozdrażnienie. Choroba ta nie pozwala człowiekowi normalnie funkcjonować, często prowadząc do poważnej depresji.
O kryzysie mówi już każdy, ogarnął już prawie cały świat. Aby przetrwać ten trudny okres, trzeba znaleźć na niego sposób...
Śmierć króla muzyki pop przyczyniła się do serii samobójstw, które popełnili pogrążeni w smutku fani jego talentu.
W starzejącym się społeczeństwie problem nietrzymania moczu staje się coraz bardziej powszechny. Szacuje się, że w Polsce na tę dolegliwość cierpi ok. 6 milionów osób, a choroba ta dwa razy częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. To problem zdrowotny występujący częściej, niż inne choroby przewlekłe tj.: depresja, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy astma, co pozwala uznać nietrzymanie moczu za chorobę społeczną.
Robert D. Hill w książce „Pozytywne starzenie się. Poradnik dla psychoterapeutów i konsumentów" wiele miejsca poświęca na przedstawienie badań naukowych dotyczących czynników sprzyjających pozytywnemu starzeniu się. Okazuje się, że istnieją cechy wspólne dla tych ludzi, którzy pomyślnie wkraczają w ten proces i szczęśliwie spędzają jesień życia.
Naturalne olejki roślinne wpływają na nasz nastrój, nasze poczucie estetyki, dlatego też esencje roślinne o unikalnych właściwościach stają się integralną częścią naszego życia. O korzyściach płynących ze stosowania olejków wiedzieli już starożytni Egipcjanie.
16 czerwca w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie odbędą się bezpłatne warsztaty edukacyjne dla pacjentów z chorobami psychicznymi oraz ich rodzin. Warsztaty będą częścią programu „Odnaleźć siebie".
Nawet co piąty Polak może cierpieć na zaburzenia czynności tarczycy, ale wg danych NFZ leczeniu poddaje się zaledwie milion osób. Tymczasem nieleczona choroba tarczycy może być przyczyną zawału serca i udaru mózgu.
Senior.pl objął patronatem najnowszą książkę Roberta D. Hilla - "Pozytywne starzenie się. Młodzi duchem w jesieni życia". Koncepcja positive aging – czyli pozytywnego starzenia się – to szkoła duchowej młodości w jesieni życia. Pogoda ducha i pozytywna energia decydują o tym, czy na starość odczuwamy więcej szczęścia niż bólu i trosk. Do szkoły myślenia positive aging przekonuje się coraz więcej terapeutów i starszych osób na całym świecie. Jednak sztuka pozytywnego starzenia się wymaga obszernej wiedzy o procesach zachodzących w naszych ciałach i umysłach w jesieni życia.
Co najmniej 20 milionów Europejczyków rocznie cierpi na chroniczne, przewlekłe zaburzenia snu, a kolejne 10 milionów ma okazjonalne problemy z zasypianiem. W związku z tym, ośrodki zajmujące się leczeniem zaburzeń snu odnotowały wzrost liczby pacjentów o 10% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Ocenia się, że liczba pacjentów będzie wzrastać i w przyszłym roku wyniesie prawie o 13% więcej. Zwiększy się także liczba dostępnych ośrodków leczenia zaburzeń snu w całej Europie.
W ubiegłym roku rynek farmaceutyczny w Polsce osiągnął wartość ponad 20 mld zł. Polacy coraz chętniej leczą się sami, łykając bez umiaru pastylki, które często zagrażają ich zdrowiu, a nawet życiu. O tym, jakie konsekwencje niesie ze sobą niekontrolowane zażywanie leków mówi Joanna Wysogląd - Wolniak, lekarz psychiatra, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień przy Klinice WOLMED:
Z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia, specjaliści Dolnośląskiego Centrum Psychoterapii przeprowadzą cykl warsztatów i wykładów poświęconych problematyce depresji. Akcja odbędzie się w dniach od 7-8.04. Uczestnicy bezpłatnych warsztatów i wykładów dowiedzą się czym jest depresja, jak radzić sobie z jej objawami oraz jakiego wsparcia może udzielić rodzina i osoby bliskie. Będą mieli także okazję uzyskać informacje na temat typów depresji (np. depresja osób starszych, sezonowa, poporodowa).
Długie życie w dobrym zdrowiu? Możliwe i to wcale nie dzięki wynalezieniu jakiejś magicznej pigułki, eksperci z Mayo Clinic przekonują, że kilka prostych zmian w naszym życiu znacznie zmniejszy ryzyko chorób. Trzeba tylko zrewidować powszechnie funkcjonujące, acz niekoniecznie prawdziwe, poglądy, nie dać się zwieść i dokonać drobnych, ale pozytywnych i efektywnych modyfikacji.