27 stycznia rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej FORUM PRZECIW DEPRESJI, która w tym roku przebiega pod hasłem OBLICZA DEPRESJI.
Wystartowała pierwsza bezpłatna Poradnia Telefoniczna dla osób przeżywających kryzys emocjonalny. Utworzona przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Poradnia Telefoniczna 116 123 jest ogólnopolskim telefonem zaufania mającym nieść wsparcie emocjonalne osobom dorosłym, przeżywającym kryzys osobisty.
Francuscy naukowcy wykazali wyraźny związek między depresją u osób starszych a występowaniem uszkodzeń istoty białej (WML) w mózgu.
Francusko-amerykański zespół naukowców odkrył, co sprawia, że mózg jest szczególnie podatny na depresję i niepokój oraz słabiej reaguje na leczenie antydepresyjne. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Neuron mogą pomóc w opracowaniu nowych sposobów leczenia takich schorzeń.
Mam ochotę nie wstawać z łóżka. Naciągnąć ciepłą kołdrę na głowę i nie wystawić nosa na świat aż do wiosny. Czujesz się podobnie? Apatyczna, zniechęcona, rozdrażniona. Bez obaw. Nie jesteś sama. Można temu zapobiec.
Temperatury na zewnątrz wskazują, że na dobre zawitała do nas zima. W tym okresie zaczynamy się cieplej ubierać, zakładając liczne warstwy odzienia. Warto pamiętać także o naszych włosach, które również odczuwają zmianę pogody. Co zrobić, aby nasze włosy były piękne i gęste także zimą?
Sezonowe zaburzenie afektywne (seasonal affective disorder, SAD) to choroba bezpośrednio związana z jesienno-zimową porą roku. Zachorowania przypadają głównie na październik i listopad, a złe samopoczucie utrzymuje się do marca, bądź kwietnia.
Depresja jest chorobą, która może powodować trudności diagnostyczne. Potrafi przyjmować „maski" dolegliwości fizycznych, odwracając uwagę od psychicznych źródeł problemu.
Depresja jest chorobą, która może powodować trudności diagnostyczne. Potrafi przyjmować „maski" dolegliwości fizycznych, odwracając uwagę od psychicznych źródeł problemu. Oto pięć najczęściej występujących „masek", pod którymi może ukrywać się depresja.
Jesień i zbliżający się koniec roku to czas, kiedy pojawiają się refleksje dotyczące przemijania i niepokój o nadchodzącą przyszłość. Właśnie wtedy wzrasta popyt na usługi wróżek i podobnych profesji przepowiadających los. Chcemy wiedzieć kiedy spotkamy miłość, czy grożą nam choroby lub inne niebezpieczeństwa i jak sprzyjać nam będzie fortuna. Czy korzystanie z porad wróżbitów jest jednak bezpieczne dla naszego umysłu?
Z wyników badań opublikowanych w American Journal of Human Genetics dowiadujemy się, że naukowcy zidentyfikowali gen, który najprawdopodobniej ma znaczny wpływ na pojawienie się chorób psychicznych.
O prozdrowotnych właściwościach ciemnej czekolady napisano już wiele - pomaga pokonać zmęczenie, chroni skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV, dzięki zawartości antyoksydantów zmniejsza ryzyko licznych chorób, łagodzi objawy depresji. Nowe badania naukowców mogą jej jednak przydać miano leku na stres.
Woda, palmy, muskające skórę światło - czy taki wypoczynek jest realny zimą w centrum miasta? Jak się okazuje, tak. W zawrotnym tempie rośnie popularność słonecznych łączek, czyli programu stworzonego na wzór naturalnego słońca. Taki relaks - w połączeniu z egzotyczną aranżacją - jest serwowany przez luksusowe hotele i SPA.
Ludzie, którzy chętnie umieszczają w swoim menu znaczne ilości przetworzonej żywności, częściej zapadają na depresję, wynika z badań, których wyniki opublikowano w magazynie „British Journal of Psychiatry". Jak się okazuje, warto zrewidować swoją dietę, sięgnąć po warzywa, owoce, śródziemnomorskie specjały - takie jedzenie bowiem poprawia humor. Fast food zaś może zwiększyć ryzyko depresyjnych nastrojów.
Wiek średni to czas wielkiego przełomu. Zmiany dokonują się na wszystkich możliwych płaszczyznach - fizycznej, psychicznej oraz społecznej, a menopauza i andropauza to nieodłączne części tych przemian.