Ponad 75 pensjonariuszy domów opieki doświadcza problemów zdrowotnych, a dwie osoby na pięć cierpią z powodu depresji. Kwestia dotyczy Szwajcarii, ale można przypuszczać, że sprawa stanowi zmartwienie wielu polskich domów opieki.
Jeśli chcesz mieć ładną sylwetkę, naucz się relaksować i unikaj stresujących sytuacji. Rada wydaje się dziwaczna? Otóż naukowcy odkryli „gen niepokoju", który nie tylko powoduje stres, ale związany jest ze zwiększoną ochotą na słodycze i inne pokarmy.
Przynajmniej w Wielkiej Brytanii. Samotność jest bardziej rozpowszechnionym problemem wśród młodzieży niż wśród osób w wieku emerytalnym - wynika z badań. To oznacza ważkie zmiany w sposobie naszego życia i podejmowanych przez nas interakcjach, czytamy w raporcie BBC.
Osoby starsze, u których poziom witaminy D we krwi jest niższy od rekomendowanego, częściej cierpią na depresję.
Starsze kobiety, które kilka razy w tygodniu uczestniczą w zajęciach fitness, mogą przydać sobie korzyści zdrowotnych i poprawić jakość życia, informują badacze współpracujący z organizacją Age UK.
„Tak manifestuje się między nami samotność i niszczy nie tylko stosunki między ludźmi, ale i zdolność do spokojnego przebywania z samym sobą", napisał Andrew Solomon w książce The Noonday Demon: An Atlas of Depression.
Kiepski nastrój i zaburzenia lękowe okazują się być powszechne wśród osób w podeszłym wieku, dotyczy to zwłaszcza kobiet, wynika z raportu opublikowanego w majowym numerze "Archives of General Psychiatry".
Wszyscy znamy to uczucie, które pojawia się wraz z nadejściem wiosny i wydłużaniem się dni. Nasz poziom energii wzrasta i czujemy się zdrowsi, bardziej aktywni i optymistyczni. Niemniej pozostaje pytanie: dlaczego się tak czujemy oraz jakie mechanizmy sterują tym wewnętrznym zegarem biologicznym? Zespół naukowców z Wlk. Brytanii odkrył proces, który kontroluje sezonowe zmiany w hormonach. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Current Biology, mogą przyczynić się do opracowania metod leczenia sezonowego zaburzenia afektywnego (SAD).
Starsi mężczyźni z relatywnie niskim poziomem testosteronu są słabsi i bardziej narażeni na różne choroby.
Po prawie czterech latach pracy dla Daily Telegraph felietonistka Lesley Garner postanowiła powrócić z kolumną Lifeclass. Choć zmieniła swoje plany zawodowe i nie zamierza kontynuować aktywności, która przyniosła jej popularność, żegna się ze swoimi czytelnikami osobistą narracją o pięciu krokach do lepszego nastroju, nawet gdy przechodzi się trudny czas.
Jak uważa Jasper Smits z Anxiety Research and Treatment Program na Southern Methodist University, gimnastyka jest efektywnym "lekiem" na depresję i zaburzenia lękowe.
Wiosna budzi się bardzo leniwie. Krótsze zimowe dni i chłód spowodowały, że organizm jest bardzo zmęczony, a nam brakuje chęci do działania. Jak sobie poradzić z poranną ospałością i wspomóc siły witalne? Poniżej przedstawiamy kilka prostych, a przy okazji smakowitych, sposobów, jakie poleca dr n. med. Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, dietetyk SANTE.
„W światowej literaturze suicydologicznej nie poświęcono dotychczas dostatecznej uwagi problemom samobójstw osób w wieku podeszłym. Wiek starczy obfitujący w problemy medyczne, psychiczne, socjalne i społeczne nie jest wdzięcznym tematem do rozważań" - pisze w swej pracy przeglądowej Marzena Binczycka-Anholcer z Katedry Medycyny Społecznej Akademii Medycznej w Poznaniu im. Karola Marcinkowskiego.
Oprócz dokonania zmian w stylu życia, takich jak przyjęcie specjalnej diety i poddawanie się technikom redukcji stresu, eksperci polecają również hipnoterapię i probiotyki jako metody złagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego (irritable bowel syndrome - IBS).
Kiepski sen w nocy dla każdego niemal oznacza złe samopoczucie i trudności w wypełnieniu wszystkich obowiązków dnia. Okazuje się jednak, że dla kobiet niewyspanie jest szczególnie destruktywne, do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy.