Osoby, które wyzdrowiały z epizodu poważnej depresji, spędzają więcej czasu na przetwarzaniu informacji negatywnych, a mniej na przetwarzaniu informacji pozytywnych, niż osoby bez historii choroby, co naraża te pierwsze na ryzyko nawrotu zaburzeń.
Kobiety cierpiące na mialgiczne zapalenie mózgu i zespół chronicznego zmęczenia (myalgic encephalomyelitis/chronic fatigue syndrome, ME/CFS) mają zwykle więcej objawów i chorób współwystępujących niż mężczyźni. Co więcej, symptomy nasilają się wraz z długością trwania schorzenia.
U pacjentów hospitalizowanych z powodu boreliozy ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych było o 28 proc. wyższe niż u ludzi wolnych od tej choroby. Co więcej, ci pierwsi dwukrotnie częściej podejmowali próby samobójcze po zakażeniu w porównaniu z tymi drugimi.
Pacjenci u schyłku życia mogą doświadczyć znaczącego złagodzenia objawów depresji i poprawy duchowego samopoczucia dzięki uczestnictwu w grupie wsparcia.
Osoby cierpiące na problemy psychiczne odznaczają się krótszą średnią długością życia.
Reakcje nerwów na różne rodzaje muzyki wpływają na regulację emocji. Jak się okazuje, szczególnie mężczyźni próbujący za pomocą muzyki radzić sobie ze złymi emocjami, negatywnie reagują na agresywne i smutne utwory.
Przewlekłemu bólowi często towarzyszy depresja i niepokój. Te dwa ostanie zaburzenia zaś są najczęstszymi problemami psychicznymi na całym świecie.
Terapia związana z problematycznym korzystaniem z mediów społecznościowych może skutecznie poprawiać samopoczucie psychiczne osób z depresją.
Opieka nad zwierzęciem domowym może pomóc mniej odpornym ludziom radzić sobie ze stresem dnia codziennego. Kiedy jednak właściciel uważa, że jego zwierzak jest ważniejszy niż przyjaciele, może to przyczynić się do nasilenia poczucia samotności.
Globalne badanie naukowców z University of Queensland i Harvard Medical School wykazało, że aż u jednej na dwie osoby rozwinie się w ciągu życia jakieś zaburzenie zdrowia psychicznego.
Wysokiej jakości sen może pomóc wzmocnić odporność na depresję i niepokój.
Istnieje związek między osłabionym zmysłem węchu i ryzykiem rozwoju depresji w starszym wieku, mówią eksperci z Johns Hopkins Medicine.
Tania wersja ketaminy pomaga leczyć ciężką depresję. Średnio ponad jeden na pięciu pacjentów doświadczył całkowitej remisji objawów po miesiącu zastrzyków przyjmowanych co dwa tygodnie. U jednej trzeciej zaś objawy osłabły o co najmniej 50 procent.
Osobowość współmałżonka może mieć duży wpływ na twoją zdolność do powrotu do zdrowia po chorobie.
Długotrwałe codzienne stosowanie aspiryny zwiększa ryzyko anemii o 20 procent u osób po siedemdziesiątce.