Podniesienie świadomości seniorów dotyczącej sposobów dbania o zęby i protezy oraz sposobów leczenia stomatologicznego – to cele wykładów organizowanych w Warszawie na uniwersytetach trzeciego wieku, które odbywają się w ramach kampanii „Lekcja Stomatologii”.
Uwydatnienie zmarszczek, wady zgryzu i wymowy, zapadnięcie żuchwy oraz utrata pozostałych zębów. To konsekwencje utraty choćby jednego zęba – apelują stomatolodzy. Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Dlatego trzeba uzupełniać ubytki, nawet te, których nie widać kiedy się uśmiechamy.
Kanałówka cieszy się chyba najgorszą sławą wśród pacjentów. Oczywiście z powodu przekonania, że jest bolesna. Na szczęście medycyna się rozwija, a dentyści przekonują, że leczenia kanałowego nie trzeba się już bać.
Nareszcie wymarzone wakacje – jeszcze tylko pakowanie, ubezpieczenie i można lecieć w świat, odpocząć. Jeśli planujesz lot samolotem uważaj, by wypoczynku nie popsuł ci ból zęba. Zespół dolegliwości bólowych związanych ze zmianą ciśnienia ma nawet swoją nazwę – to barodontalgia. Jest groźna także dla nurków i amatorów górskich wycieczek.
Zdarza się, że w pewnym wieku zaczyna nam brakować zębów i czasem nie da się uniknąć stosowania ruchomej protezy zębowej. Sztuczne zęby, tak jak prawdziwe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Właściwa higiena protezy zapewnia nam zdrowie i pozwala zachować neutralny zapach z ust. Jak prawidłowo czyścić i przechowywać ruchome protezy zębowe?
Od dawna wiadomo, że problemy z uzębieniem mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że również choroby na które cierpimy mają swoje konsekwencje w stanie zębów. Cukrzyca, problemy żołądkowe, niedobór witaminy D czy nawet zwykłe przeziębienie mogą mieć zły wpływ na zęby. Jak uniknąć wad zgryzu, próchnicy czy zniszczonego szkliwa i cieszyć się pięknym, pełnym uśmiechem?
Denturyzm to turystyka medyczna, która nastawiona jest na leczenie zębów. W naszym kraju z każdym rokiem przybywa zagranicznych gości, którzy w okresie zimowym odwiedzają ośrodki narciarskie i kurorty, łącząc swój pobyt wypoczynkowy z leczeniem stomatologicznym. Zagraniczni turyści cenią sobie nie tylko wykwalifikowaną kadrę, ale też niższe niż w innych krajach koszty zabiegów.
Brakujące zęby są nie tylko problemem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotnym. Taki stan naszego uzębienia niekorzystnie wpływać na zgryz, dziąsła i stawy żuchwowo-skroniowe, ale może też powodować problemy z trawieniem. W jaki sposób można uzupełnić brakujące zęby? Jakie rozwiązanie tego problemu może zaproponować nam dentysta?
Nadal niewiele wiemy na temat implantów stomatologicznych, stąd zapewne sporo mitów, które narosły wokół tej tematyki. Wielu z nas przekonanych jest, że implanty powodują zapalenie jamy ustnej, mogą powodować uczulenie czy być odrzucone przez organizm. Takie przekonania mają swoje korzenie w niewiedzy. Obalamy najpopularniejsze mity na temat implantów stomatologicznych.
Zęby ulegają złamaniom i stają się kruche z bardzo wielu przyczyn. Zwykle to konsekwencja nieleczonych ubytków, które zaatakowała próchnica, ale też uszkodzeń mechanicznych. Okazuje się, że wbrew obiegowej opinii, złamanie zęba nie zawsze musi kończyć się jego ekstrakcją. Ukruszony czy złamany ząb można odbudować, ale wiele zależy od jego stanu, czasu i funduszy, które chcemy na ten cel przeznaczyć.
Nawet 45 procent Polaków chrapie – wynika z badań CBOS. Przyczyna tych dolegliwości tkwić może w alergiach czy przeroście migdałków. Chrapaniu sprzyjają też otyłość i nałogi – palenie papierosów i nadmiar spożywanego alkoholu. Może się okazać, że do tych problemów dołączy kolejny powód – wady zgryzu z tzw. tyłożuchwiem na czele.
Efekt jo-jo w jamie ustnej? Wiele wskazuje na to, że z takim zjawiskiem mamy do czynienia dość często. Odkładanie się osadu i kamienia na zębach to nieustannie powracające problemy, których nie da się uniknąć. Zaniedbania higieniczne mogą jednak doprowadzić do poważniejszych problemów np. powracającej próchnicy. Jak ustrzec się przed efektem jo-jo uzębienia?
Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, dlatego dbanie o zęby staje się dla nas coraz istotniejsze. Białe, lśniące zęby to wizytówka tylko niektórych Polaków. Tymczasem stosowna higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty to najważniejsze sposoby zapobiegania próchnicy, która prowadzi do powstawania ubytków. To jednak nie wszystko – warto zadbać o właściwą dietę, która może pomóc zapobiegać kłopotom z próchnicą.
Chociaż większość z nas zna podstawowe zasady higieny jamy ustnej, to zaskakuje fakt, że prawie 800 tysięcy Polaków nie posiada własnej szczoteczki do zębów. W naszym kraju tylko co czwarty obywatel ma kompletne uzębienie. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak regularnej higieny jamy ustnej i wizyt w gabinetach dentystycznych.
Pomimo, że stomatologia należy do najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny, nie oznacza to bynajmniej, że wokół niej nie funkcjonują pseudonaukowe mity. Są one niestety dość mocno utrwalone – wpływają na nasze zachowania i nawyki i co gorsza, na stan naszego uzębienia. Wraz z lek. stom. Adrianną Badorą obalamy pięć najpopularniejszych mitów stomatologicznych.