Do roku 2060 populacja Japonii skurczy się o 30 procent - alarmują demografowie. Cztery na dziesięć osób przekroczy zaś 65 lat - będzie ich ponad 35 milionów, przy zaledwie 8 milionach dzieci do lat 14.
Więcej osób niż kiedykolwiek przedtem dożywa wieku 100 lat, wynika z oficjalnych brytyjskich danych. Zgodnie z danymi brytyjskiego biura statystycznego (Office for National Statistics) w 2010 roku w kraju żyło 12.640 osób, którym udało się osiągnąć co najmniej wiek. To nowy rekord.
„W nadchodzących dziesięcioleciach Unia Europejska stanie w obliczu wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Istnieją trzy główne czynniki, które tłumaczą ten trend:. utrzymujący się niski współczynnik dzietności, wzrost długości życia i pokolenie wyżu demograficznego, które wkrótce zacznie osiągać wiek emerytalny", czytamy w roczniku Eurostatu z 2010 roku.
Według specjalistów w tym roku na świecie będzie 7 miliardów ludzi- alarmuje Guardian. W jaki sposób planeta poradzi sobie z tak szybko rosnącą populacją? Może jest coś, co możemy lub powinniśmy zrobić?
Naukowcy pomagają Europie, a w szczególności UE, sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed regionem starzenie się populacji i spadający wskaźnik urodzin. Stawiają również czoła rozdrobnieniu, które wpływa na oddziaływanie i skuteczność międzynarodowych i interdyscyplinarnych prac badawczych. Projekty ERA-AGE 1 i 2 (Europejska Przestrzeń Badawcza w dziedzinie starzenia się 1 i 2) w ramach ERA-NET poczyniły ogromne postępy w rozwiązywaniu tych problemów poprzez konsolidację zasobów badawczych i wiedzy specjalistycznej oraz optymalizację wpływu badań naukowych na politykę, praktykę i opracowywanie produktów. Dzięki projektom ERA-AGE 1 i 2 Europa odpowiada na zagadnienia, które każdemu leżą na sercu.
Za Uralem, głównie w Kazachstanie żyją jeszcze tysiące Polaków, którzy w ramach sowieckich czystek etnicznych zostali wysiedleni ze swojego kraju. Jeszcze 10 lat temu setki naszych rodaków powracały do Polski, jednak od momentu uchwalenia przez rząd nieefektywnych przepisów, uniemożliwiających sprawną repatriację, tendencja ta wyraźnie maleje. Obecnie w bazie RODAK zarejestrowanych jest 2,5 tysiąca osób, które mimo obietnicy otrzymania wizy, nie mogą osiedlić się w Polsce, ponieważ nie wyznaczono dla nich lokali mieszkalnych. Szacuje się, że kolejnych kilka tysięcy osób jest zainteresowanych powrotem do ojczyzny.
W 2009 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,5 lat, natomiast kobiety 80,1 lat. W porównaniu z początkiem lat 90-tych ubiegłego stulecia mężczyźni żyją dłużej o ponad 5 lat, natomiast kobiety o prawie 5 lat - podał Główny Urząd Statystyczny.
Według badań Eurostatu, Polska zajmuje czołowe miejsce wśród najszybciej starzejących się narodów Unii Europejskiej. Jeśli nic się nie zmieni, za 50 lat w Polsce mieszkać będzie o 7 mln mniej ludzi niż obecnie.
Polsce grozi wyludnienie- ostrzegają autorzy badań "Demograficzna przyszłość Europy".
Starzejąca się populacja europejska stanowi niespotykane dotąd wyzwanie dla całych społeczeństw i należy je podjąć bezzwłocznie. Rozporządzenie Komisji Europejskiej "Demograficzna przyszłość Europy- od wyzwań do możliwości"" (The demographic future of Europe - from challenge to opportunity) kładzie nacisk na konieczność podjęcia przedsięwzięć mających na celu zniwelowanie zwiększającego się braku pracowników. Kluczem do sukcesu jest tu promocja demograficznej odnowy, dłuższego czasu pracy, integracja emigrantów i kontynuowanie zadań pomocy społecznej.
New York Times opublikował dane demograficzne, z których wynika, że wiele krajów europejskich starzeje się, jednakże na wschodzie naszego kontynentu sytuacja jest najpoważniejsza. Liczba urodzeń drastycznie spadła w ciągu ostatnich kilku lat, obecnie doszła do poziomu najniższego w historii.
Jak wynika z ostatnich badań, populacja Tajlandii zwiększyła się w ubiegłym roku o około 300 tys. i obecnie wynosi 62,5 miliona. Naukowcy przewidują, że w ciągu kolejnych 15 lat liczba ludności zwiększy się do 65 milionów, jednocześnie liczba urodzin będzie co roku spadać.
Japonia ma największy na świecie odsetek ludzi starszych i jednocześnie najmniejszy osób poniżej 15 roku życia. Jak podkreśla Kuniko Inoguchi, minister do spraw demografii –„Zauważalny jest wyraźny trend spadkowy urodzin i jesteśmy zdeterminowani zrobić wszystko aby rozwiązać ów problem.”
Czy można pogodzić wzrost gospodarczy z niekorzystnymi zmianami demograficznymi? Zwiększa się długość życia Europejczyków, zmniejsza przyrost naturalny – posłowie Parlamentu Europejskiego zastanawiali się jak w obliczu niekorzystnych wyzwań demograficznych zapewnić wzrost gospodarczy.