W 2050 r. liczba ludności mieszkającej w Polsce wyniesie 34 mln 856 tysięcy, co w porównaniuz rokiem 2014 oznacza zmniejszenie liczby ludności o 3,15 miliona czyli o 8,3 procent – prognozuje Główny Urząd Statystyczny. Oprócz ujemnego przyrostu naturalnego, będziemy obserwować dalsze niekorzystne z zmiany w strukturze ludności według wieku oraz zmniejszanie się liczebności kobiet w wieku rozrodczym. W 2050 roku osoby w wieku 65 lat i więcej będą stanowiły 31,5 proc. populacji, a ich liczba wzrośnie o 5,1 miliona w porównaniu do 2014 r.
W roku 2014, w porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności Polski, zmniejszyła się o ponad 17 tysięcy osób - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Spadek liczby ludności odnotowano w 12 spośród 16 województw. Dodatkowo, bardzo niekorzystnie zmienia się struktura demograficzna polskiego społeczeństwa. Ubywa osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, a znacząco przybywa w wieku poprodukcyjnym. Komplikuje to dodatkowo i tak już złe perspektywy systemu emerytalnego w Polsce.
Pod koniec 2014 roku ludność Polski liczyła ok. 38 mln 484 tys. osób, o 12 tys. mniej niż w końcu 2013 roku - szacuje Główny Urząd Statystyczny. Miniony rok był trzecim z kolei, w którym odnotowano spadek liczby ludności po notowanym w latach 2008-2011 wzroście.
ZUS zbankrutuje w przeciągu 5-8 lat - twierdzą autorzy „Raportu o sytuacji ZUS”. Już obecnie ZUS nie jest w stanie działać bez dotacji, a jego plany finansowe, według autorów raportu, oparte są na nierealnych założeniach.
Cztery na dziesięć urodzonych dziś dziewczynek powinny dożyć stu lat, wynika z tekstu zamieszczonego w słynnym magazynie British Medical Journal.
Z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu prezentującego wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 wynika, iż w ostatnich 9 latach przybyło nam więcej mieszkań niż obywateli. Czy jest się z czego cieszyć?
Krajowe dane demograficzne wskazują na dwie wyraźne tendencje: starzenie się społeczeństwa oraz niską dzietność Polaków niegwarantującą zastępowalności pokoleń. Kumulacja tych czynników będzie stopniowo prowadzić do coraz większego obciążenia systemu emerytalnego, który już obecnie nie zapewnia godziwych środków na tzw. „jesień życia”.
Do 2030 roku w Polsce 8,5 mln osób (23,8 % populacji) osiągnie wiek powyżej 65 lat. Demograficzne starzenie się społeczeństwa stanie się trzykrotnie szybsze niż w latach ubiegłych. Równocześnie liczba osób w wieku 0-19 lat spadnie o 40% a o 39% spadnie liczba ludności w wieku 20-34 lat. Liczba osób w wieku powyżej 65 lat i starszych wzrośnie o 74%. Tym samym wzrośnie dwukrotnie, do blisko 4 mln, populacja osób zagrożona wielochorobowością i niepełnosprawnością.
Jak informuje WHO, w latach 2000-2050 odsetek światowej populacji powyżej 60 lat podwoi się z około 11 do 22 procent.
Struktura populacji Unii Europejskiej zmienia się. Eurospołeczeństwo starzeje się - w styczniu 2010 roku w 27 krajach UE mieszkało nieco ponad 87 mln osób w wieku 65 lat i starszych, co stanowiło około 17,4% całkowitej populacji. Porównano te dane do statystyk z pierwszego stycznia 1985 roku, kiedy w 27-ce krajów należących obecnie w UE było 59,3 mln osób w wieku 65 i starszych (12,8% ogółu ludności).
Do roku 2060 populacja Japonii skurczy się o 30 procent - alarmują demografowie. Cztery na dziesięć osób przekroczy zaś 65 lat - będzie ich ponad 35 milionów, przy zaledwie 8 milionach dzieci do lat 14.
Więcej osób niż kiedykolwiek przedtem dożywa wieku 100 lat, wynika z oficjalnych brytyjskich danych. Zgodnie z danymi brytyjskiego biura statystycznego (Office for National Statistics) w 2010 roku w kraju żyło 12.640 osób, którym udało się osiągnąć co najmniej wiek. To nowy rekord.
„W nadchodzących dziesięcioleciach Unia Europejska stanie w obliczu wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Istnieją trzy główne czynniki, które tłumaczą ten trend:. utrzymujący się niski współczynnik dzietności, wzrost długości życia i pokolenie wyżu demograficznego, które wkrótce zacznie osiągać wiek emerytalny", czytamy w roczniku Eurostatu z 2010 roku.
Według specjalistów w tym roku na świecie będzie 7 miliardów ludzi- alarmuje Guardian. W jaki sposób planeta poradzi sobie z tak szybko rosnącą populacją? Może jest coś, co możemy lub powinniśmy zrobić?
Naukowcy pomagają Europie, a w szczególności UE, sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed regionem starzenie się populacji i spadający wskaźnik urodzin. Stawiają również czoła rozdrobnieniu, które wpływa na oddziaływanie i skuteczność międzynarodowych i interdyscyplinarnych prac badawczych. Projekty ERA-AGE 1 i 2 (Europejska Przestrzeń Badawcza w dziedzinie starzenia się 1 i 2) w ramach ERA-NET poczyniły ogromne postępy w rozwiązywaniu tych problemów poprzez konsolidację zasobów badawczych i wiedzy specjalistycznej oraz optymalizację wpływu badań naukowych na politykę, praktykę i opracowywanie produktów. Dzięki projektom ERA-AGE 1 i 2 Europa odpowiada na zagadnienia, które każdemu leżą na sercu.