Badania wykazują, że na chorobę Alzheimera cierpi jedna na 20 osób po 65-tym roku życia oraz jedna na 5 osób po 85-tym roku życia. Choroba Alzheimera jest postępującą, neurodegeneracyjną chorobą, która prowadzi m. in. do zmian osobowości, zaburzeń pamięci, osłabienia możliwości intelektualnych. Choć u każdego pacjenta może przebiegać nieco inaczej, można wyróżnić kolejne fazy, według których zwykle choroba się rozwija, pisze doktor Carrie Hill na seniorlivingabout.com.
Najnowsze badania naukowców z University of South Florida dowodzą, że nagły spadek wagi w starszym wieku może być znakiem zagrożenia demencją.
Nie jesteśmy całkowicie zdeterminowani genetyką, stan naszego umysłu zależy także od nas samych. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie mentalnych możliwości na zadowalającym stopniu jest ćwiczenie „mięśni" znajdujących się pomiędzy uszami, piszą eksperci z AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów). Dyskusje między naukowcami zajmującymi się badaniem mózgu przekonują, że codziennie można trenować „łepetynę" na różne sposoby.
Wraz z procesem starzenia się licznych społeczeństw powstaje coraz więcej poradników na temat jesieni życia. Jednym z nich jest książka Roberta D. Hilla. Na łamach swej pracy autor przygląda się sposobom spędzania starości, stereotypom jej dotyczącym, analizuje możliwości pozytywnego spędzania jesieni życia i odwołując się do badań naukowych daje konkretne wskazówki dotyczące poprawy bytu w wieku sędziwym.
Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na to, że przed chorobą Alzhaimera może nas uchronić zwiększona aktywność - fizyczna, ale przede wszystkim umysłowa. Stymulacja umysłu zwalnia postęp demencji, utratę pamięci i słabnięcie wzroku.
W naszym kraju zdiagnozowano 1,5 miliona ludzi chorych na cukrzycę, ale szacuje się, że może być ich nawet 3 miliony. Tymczasem badania, których wyniki ogłoszono na konferencji Diabets UK, dowiodły, że spadki stężenia cukru we krwi mogą prowadzić problemów mentalnych. Pacjenci mogą doświadczać kłopotów z koncentracją i utraty umiejętności rozwiązywania zadań logicznych.
Jeśli masz rodziców, bądź dalszych krewnych, czy też przyjaciół w sędziwym wieku, z pewnością zauważasz, że w wielu przypadkach komunikacja z nimi jest znacznie utrudniona. Taka sytuacja szczególnie często ma miejsce w przypadku, gdy - w wyniku przewlekłej choroby lub demencji - osoba starsza umieszczana jest w domu opieki, bądź nie może żyć niezależnie korzystając z pomocy odpowiednich służb.
Długie życie w dobrym zdrowiu? Możliwe i to wcale nie dzięki wynalezieniu jakiejś magicznej pigułki, eksperci z Mayo Clinic przekonują, że kilka prostych zmian w naszym życiu znacznie zmniejszy ryzyko chorób. Trzeba tylko zrewidować powszechnie funkcjonujące, acz niekoniecznie prawdziwe, poglądy, nie dać się zwieść i dokonać drobnych, ale pozytywnych i efektywnych modyfikacji.
Nowe badania wykazały, że wstrzyknięcie naturalnego czynnika wzrostu komórek do mózgów myszy, szczurów i małp umożliwia powstrzymanie rozwoju choroby Alzheimera, a nawet zniwelowanie zaistniałych już zniszczeń powodujących kłopoty z pamięcią, informuje newscientist.com.
Życie z osobą starszą pod jednym dachem wzmaga zdenerwowanie u ludzi młodszych i utrwala uprzedzenia dotyczące starszego wieku, podczas gdy praca z seniorami niweluje stereotypy, wynika z badań kanadyjskich naukowców.
Jak wynika z badań brytyjskich naukowców bierne palenie o 44% zwiększa ryzyko wystąpienia demencji. Brytyjczycy przebadali pięć tysięcy niepalących osób w wieku powyżej 50 lat - informuje Dziennik.
Kierownik Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Tomasz Trojanowski, wspólnie z naukowcami z California Institute of Technology oraz Politechniki Lubelskiej pracuje nad przenośnym urządzeniem do wykrywania choroby Alzheimera.{gencode}{/gencode} Jeśli ich starania zakończą się powodzeniem, powstanie pierwszy aparat tego typu na świecie - pisze Kurier Lubelski.
Internauci mają powody do zadowolenia, surfowanie w sieci nie tylko zmienia styl życia, ale stymuluje pracę mózgu, co w dłuższej perspektywie może pomóc w zapobieganiu demencji.
W prosty sposób możemy opóźnić wystąpienie problemów z funkcjami poznawczymi, wystarczy regularnie pić sok z jabłek - takie są wyniki badań opublikowanych w magazynie Journal of Alzheimer's Disease.
Jak twierdzą naukowcy, witamina D może zmniejszyć tempo pogarszania się sprawności umysłowej w starszym wieku. Badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy poziomem możliwości mentalnych a ilością witaminy D w organizmie osoby dojrzałej.