Amerykański National Institute on Aging (Narodowy Instytut Starzenia się) szacuje, że w USA na Alzheimera choruje około 4,5 miliona ludzi, znaczną część pacjentów stanowią kobiety.
Tłuszcz, cukier i cholesterol, oto trzy główne „składniki” powodujące wyniszczenie mózgu, co prowadzi do różnych form demencji, w tym do choroby Alzheimera.
Regularne ćwiczenia mogą spowolnić zmiany zachodzące w mózgu spowodowane podeszłym wiekiem – do takiego wniosku doszli uczeni pracujący pod kierunkiem prof. Arta Kramera, z Uniwersytetu w Illinois. Wyniki ich prac opublikowano w „British Journal of Sports Medicine”.
Witamina B3 może stanowić środek powstrzymujący rozwój choroby Alzheimera. Przyczynia się do poprawy funkcjonowania pamięci oraz chroni mózg przed wspomnianym schorzeniem.
Picie alkoholu na umór prowadzi do demencji, informują brytyjscy naukowcy. Wyniki swych badań opublikowali na łamach „British Journal of Psychiatry”.
„Kochaneczku”, „co mogę dziś dla ciebie zrobić młoda damo/kawalerze?”, „grzeczna dziewczynka/grzeczny chłopiec” – oto niektóre typowe zwroty, jakich używa personel domów opieki i zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych w stosunku do pensjonariuszy. Tymczasem takie traktowanie wcale nie jest przez osoby starsze mile widziane, czują się poniżane i traktowane jak dzieci – to negatywnie odbija się na ich zdrowiu długości życia.
W Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu doszło do tragicznego zdarzenia. 102 – letni pacjent z nieznanych dotąd przyczyn ugodził nożem leżącego na tej samej sali 65 – letniego mężczyznę. Napastnik został obezwładniony i trafił na obserwację na oddział psychiatryczny elbląskiego szpitala wojskowego. Za swój czyn może trafić do więzienia na pięć lat - informuje Radio Zet.
Grupa Dyskusyjna Badań Przesiewowych nad Chorobą Alzheimera (ADSDG) pracująca pod przewodnictwem Richarda Stefanacci z Uniwersytetu Nauk w Filadelfii przeprowadziła kampanię promującą wśród starszych ludzi wiedzę o objawach tej choroby. Niestety, wiedza osób w wieku 55+ na temat choroby Alzheimera jest ciągle niewielka, czego dowiodły wyniki ankiety przeprowadzonej przez amerykańską firmę Harris Interactive - informuje Medical News Today.
Obchody Światowego Dnia Alzheimera to okazja do zwrócenia uwagi na problemy z jakimi borykają się chorzy oraz ich rodziny.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców, niski poziom witaminy B12 u osób starszych może prowadzić do atrofii mózgu.
Na łamach wydanej w niedzielę książki "A Swim-On Part in the Goldfish Bowl: A Memoir" córka Margaret Thatcher, Carol po raz pierwszy ujawniła, że „Żelazna Dama” cierpi na demencję.
Już we wrześniu wielkopolscy seniorzy spotkają się na 10 edycji Warsztatów Pamięci w Centrum Naukowo – Społecznym GlaxoSmithKline w Poznaniu. Warsztaty są skierowane do osób, które przekroczyły 50 rok życia. W trakcie 10 dwugodzinnych spotkań seniorzy dowiedzą się jak usprawnić pamięć i koncentrację.
Zła dieta może zwiększyć ryzyko demencji, informuje The Daily Telegraph. Niski poziom lipoprotein wysokiej gęstości (high-density lipoproteins: HDL), tj. dobrego cholesterolu skorelowany jest z wysokim prawdopodobieństwem kłopotów z pamięcią. Pomóc mogą tłuste ryby i produkty owsiane.
Dolnośląskie Centrum Psychoterapii zaprasza osoby starsze na Dni Seniora, sprawności i zachowaniu pamięci w jesieni życia oraz ćwiczeniom umysłu i chorobom związanym z pamięcią.
Soja to produkt, który zdaniem naukowców powinien znajdować się w naszej diecie. Jedne z nowszych badań podważają prozdrowotne właściwości soi.