Chcesz skupić się na czymś pozytywnym? Nie uważaj swojego wieku za mankament, upływ czasu może wyświadczać dobrodziejstwa. Rozważ siedem korzyści, jakie przynosi dojrzałość, radzi Siski Green z sagazone.
Proces starzenia się jest nieunikniony, ale to nie oznacza, że nic nie możemy zrobić. Mamy „moc" powstrzymywania spustoszenia, jakie może uczynić czas w naszym umyśle. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie mentalnych możliwości na zadowalającym stopniu jest ćwiczenie swojego umysłu, radzą eksperci z AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów). Oto kolejne wskazówki ekspertów:
Dotychczas nie wynaleziono leku na chorobę Alzheimera. Stosowane są jedynie środki, które łagodzą objawy choroby. Obok medykamentów, minimalizowanie symptomów jest zadaniem wczesnej profilaktyki obejmującej ćwiczenia fiozyczne i umysłowe. Teraz pacjentom przyszli w sukurs naukowcy - opracowali urządzenie, które ma pomóc w zapamiętywaniu codziennych wydarzeń.
Obecnie dostępnych jest już wiele badań na temat szkodliwości lub wręcz odwrotnie - prozdrowotnych właściwości alkoholu. Nowe odkrycia naukowców po raz kolejny potwierdzają, że warto czasem nalać sobie „coś mocniejszego". Przy czym badacze zaznaczają, że racjonalne spożywanie alkoholu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, jeśli równocześnie dbamy o zdrowy styl życia.
Choć Michael Caine przeżył już 76 wiosen, nie zwalnia tempa. W 2008 roku zakończył pracę na planie obrazu „Is anybody there" (znanego także pod tytułem „Is There Anybody There?"). Rola zrzędliwego, owdowiałego sztukmistrza Clarence'a może być najlepszym występem aktora od wielu lat, uważa Neil Davey z sagazone.
W niedalekiej przyszłości ludzkość będzie musiała zmierzyć się z ogólnoświatową "epidemią" choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji. Liczby, jakie dotychczas przedstawiali naukowcy, są niedoszacowane, uważają eksperci z Wielkiej Brytanii.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne do prawidłowego rozwoju dzieci i utrzymania zdrowia osób dorosłych. Organizm nie potrafi sam ich produkować, dlatego wielonienasycone kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane z pożywieniem lub w postaci suplementów.
21. września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, tegoroczny odbywa się pod hasłem "Najważniejsza wczesna diagnoza".
20 września w Krakowie odbędą się obchody VIII Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Hasło tegorocznej edycji akcji brzmi: Kościół jest z nami.
Problemy z pamięcią mogą oznaczać, że należy sprawdzić ciśnienie krwi. Nie możesz sobie przypomnieć, gdzie położyłeś/aś klucze? Zauważasz, że trudniej przychodzi rozwiązanie krzyżówki? Być może sądzisz, ze to oznaki starzenia się, sygnały zmniejszonych możliwości mentalnych, ale w rzeczywistości wspomniane problemy mogą być związane z wysokim ciśnieniem krwi, piszą eksperci sagazone.
Nadwaga i otyłość - już kilka dodatkowych kilogramów - stanowią częste przyczyny chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Okazuje się jednak, że mają wpływ także na kurczenie się tkanki nerwowej mózgu u osób starszych czyniąc je potencjalnie bardziej narażonymi na chorobę Alzhiemera i demencję.
Któż nie lubi się wyspać? Kiedy nie trzeba rano wstać i można się „powylegiwać", widzimy świat w jasnych barwach. Jak przekonują jednak uczeni, zbyt długi sen może być szkodliwy. Seniorzy, którzy śpią ponad osiem godzin na dobę są dwukrotnie bardziej narażeni na chorobę Alzheimera niż pozostali.
„W Unii Europejskiej na jedną z odmian demencji cierpi około 7,3 mln osób. Z uwagi na wzrost średniej długości życia w ciągu następnych 20 lat najprawdopodobniej liczba ta się podwoi. Najczęstszą, bo występującą aż u 70 proc. chorych, przyczyną demencji jest choroba Alzheimera", informuje Komisja Europejska.
Takie problemy zdrowotne w średnim wieku, jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca mogą prowadzić do demencji. Nie mniej groźne okazuje się palenie papierosów, uważają Amerykańscy naukowcy.
Nieszczęścia lubią chodzić parami. To powiedzenie okazuje się mieć także zastosowanie w przypadku demencji. Badania amerykańskich naukowców dowiodły, że jeśli jeden ze współmałżonków cierpi z powodu otępienia starczego, wystąpienie symptomów choroby u drugiego jest bardzo prawdopodobne.