Nowe badania sugerują, że dieta może wpływać na zdolności poznawcze osób z chorobą Alzheimera. Chociaż wciąż na wczesnym etapie, najnowsze badania, opublikowane w Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology, prezentują interesujące dane.
Bogactwo złotych lat bywa nam ukradzione, bowiem wraz z wiekiem znacznie rośnie ryzyko demencji.
Ponad 75 pensjonariuszy domów opieki doświadcza problemów zdrowotnych, a dwie osoby na pięć cierpią z powodu depresji. Kwestia dotyczy Szwajcarii, ale można przypuszczać, że sprawa stanowi zmartwienie wielu polskich domów opieki.
Starzenie się wiąże się z różnymi dolegliwościami, wśród nich prawdziwym strachem napawa demencja. Nowe badanie pokazuje, że większość australijskich baby boomers obawia się o zdrowie swoich mózgów.
Umiarkowane picie może chronić przed wystąpieniem choroby Alzheimera u zdrowych ludzi, wynika z hiszpańskich badań.
Picie filiżanki kawy dziennie może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, wynika z portugalskiego badania.
Związana z wiekiem utrata pamięci to wyniszczające schorzenie, które niesie ze sobą duże obciążenia osobiste i społeczne. Jednak wyniki badań osiągnięte w ramach projektu EPITHERAPY sugerują, że naukowcy są już blisko zdobycia wiedzy na temat utraty pamięci przez osoby starsze i opracowania leku poprawiającego pamięć. Wyniki badań opublikowano w magazynie Science.
Starsi mężczyźni, których żony cierpią na demencję, mają 12-krotnie większe ryzyko zachorowania na tę dolegliwość w porównaniu do panów mających zdrowe partnerki. U kobiet, których mężowie mają demencję, notuje się czterokrotnie wyższe ryzyko otępienia.
Jeśli posiadasz wariant genu FTO, który występuje u niemal połowy Amerykanów mających europejskich przodków, znacznie rośnie u ciebie prawdopodobieństwo otyłości i demencji w starszym wieku. Do takich wniosków, po przeprowadzeniu badań, doszli uczeni z University of California w Los Angeles (UCLA).
Eksperci sugerują, że angażowanie się w czynności mentalne, które stymulują mózg, może sprawić, że umysł osoby starszej będzie bardziej aktywny.
Jedzenie, jakie ludzie spożywają, może mieć znaczący wpływ na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera oraz innych form demencji.
Eksperci twierdzą, że jednym z pierwszych objawów demencji jest utrata pamięci krótkotrwałej. Zatem, choć osoby cierpiące na demencję są w stanie wykonywać różne zadania, to albo nie wiedzą albo nie pamiętają jak je wykonać. Innym symptomem, który pojawia się u osób cierpiących na demencję jest utrata pewności siebie. Im mniej pewny staje się pacjent, tym mniej chętnie nawiązuje kontakty z innymi ludźmi.
Stres zwiększa ryzyko problemów mentalnych u starszych osób z cukrzycą, wynika z badań.
Około 7,3 miliona osób w Europie cierpi na chorobę Alzheimera (AD) i związane z nią zaburzenia takie jak demencja naczyniopochodna. Obciążenie systemów opieki zdrowotnej, z jakim to się wiąże, zwłaszcza w świetle starzejącej się populacji w Europie, jest przytłaczające. Koszt opieki nad jednym pacjentem wynosi około 21.000 EUR, natomiast łączny koszt leczenia w UE w 2005 r. wyniósł blisko 130.000 mln EUR.
Twoja talia jest szersza niż biodra? Jeśli tak, jesteś ponad dwukrotnie bardziej narażony/a na rozwój demencji w latach dojrzałych, uważają szwedzcy naukowcy.