Producenci nowego suplementu zapewniają: pozwala dłużej cieszyć się dobrą sprawnością umysłową i opóźnia objawy demencji. Nurolodzy są nieco bardziej sceptyczni.
Naukowcy odkryli, że tkanka spoza mózgu, która zawiera białko beta-amyloidowe o niepoprawnym fałdowaniu może się przemieszczać i "zainfekować" mózg. Patologiczne złogi białkowe zostały ściśle powiązane z genezą zaburzenia neurozwyrodnieniowego zwanego chorobą Alzheimera.
Wszyscy wiemy, że soki owocowe to świetne napoje. Ich dobroczynne działanie ma wiele aspektów - od najbardziej oczywistego, tj. skutecznego gaszenia pragnienia, poprzez pomoc w zachowaniu odpowiedniej wagi, aż po zapobieganie rozlicznym chorobom. No tak, ale wszystkie te informacje cechują się zbyt wysokim stopniem ogólności - co może nam ułatwić, bądź zagwarantować określony sok? Oto przegląd.
Najnowsze badania opublikowane w "Archives of Neurology sugeruje, że wyższa zawartość witaminy E w diecie może pomóc w zapobieganiu demencji. Badania wykazały, że osoby, którzy spożywały znaczną ilość pokarmów z witaminą E, były o 25 procent mniej narażone na rozwój demencji.
Wesołość i przyjacielskie nastawienie pomoże powstrzymać rozwój demencji.
Na pewno nie należy do najpopularniejszych napojów, ale warto wziąć go pod uwagę przy planowaniu codziennego menu. Sok z buraków zwiększa dopływ krwi do mózgu i poprawia zdolności poznawcze.
Sepsa to zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej spowodowanej zakażeniem, który powoduje zagrażające życiu choroby i nierzadko czyni osoby starsze niepełnosprawnymi oraz cierpiącymi z powodu problemów z pamięcią. Naukowcy twierdzą, że zaburzenia funkcji poznawczych, które następują w wyniku sepsy u 60 procent starszych pacjentów, przeradzają się w wieloletnie problemy.
Ilość witaminy B12 jest związana ryzykiem rozwoju demencji. W badaniu nad tą prawidłowością wzięło udział 271 osób. Okazało się, że osoby z najwyższym poziomem witaminy B12 w organizmie miały niższe ryzyko zachorowania na jakąś formę demencji.
Znajomość dwóch języków może poprawić określone zdolności poznawcze, wynika z badań przeprowadzonych w Rotman Research Institute w Toronto. Bilingwizm może opóźnić objawy choroby Alzheimera przez okres czterech do pięciu lat, stwierdzają uczeni.
Oto kolejny powód, aby pomimo dość chłodnych dni, wybrać się na jesienną przechadzkę. Osoby w podeszłym wieku, których pasją są spacery, mają większe szanse na powstrzymanie zaburzeń poznawczych, a nawet demencji, wynika z badań.
Brytyjscy lekarze opracowują tabletkę, która zapobiega zapominaniu u osób starszych.
Niski poziom testosteronu u starszych mężczyzn z zaburzeniami pamięci może stanowić sygnał rozwoju choroby Alzheimera, a także zwiększenia ryzyka rozwoju demencji związanej z wiekiem.
Nowe badania pokazują, że terapie, jakie podejmują pacjenci po diagnozie choroby Parkinsona, stanowią wskazówki, jak długo chorzy będą żyć.
Mamy kolejny powód, by przestrzegać diety i dużo ćwiczyć: utrzymanie zdrowego serca może spowolnić starzenie się mózgu.
Uczony z Staffordshire University otrzymał fundusze na realizację programu, który ma wykazać, że w wielu przypadkach demencji naczyniowej da się zapobiec, a na pewno można opóźnić jej wystąpienie.