Niektóre elementy naszego menu odznaczają się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi, stąd liczne diety i rekomendacje co do posiłków, które mają zapobiegać rozmaitym dolegliwościom. Okazuje się, że pewne przyprawy pozytywnie ooddziałują na zdrowie mózgu i kondycję umysłową.
Nawet niewielka „nadwyżka" tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha lub bioder może podwoić ryzyko śmierci u pacjentów z chorobą wieńcową serca. Badacze z Mayo Clinic w USA odkryli, że nawet niewielki „brzuch piwny" lub tzw. muffin top, tj. fałda brzuszna, boczki lub wałki tłuszczu, narażają na znacznie większe ryzyko niż w przypadku, gdy tkanka tłuszczowa kumuluje się w innych miejscach ciała.
Każdy element ludzkiego organizmu wymaga troski. Nie inaczej jest w przypadku mózgu. Ponieważ średnia długość życia wydłuża się, otępienie staje się bardziej powszechne. Badania Laury Fratiglioni, szwedzkiej naukowiec, wykazały, że każdy może zminimalizować ryzyko zachorowania.
Obszary mózgu dotknięte chorobą Alzheimera mogą zacząć się kurczyć nawet na dekadę przed rozpoznaniem otępienia, wynika z nowych badań opublikowanych w "Neurology".
Narażenie na oddychanie powietrzem pełnym zanieczyszczeń spowodowanych przez samochody może powodować uszkodzenia mózgu podobne do tych wywołujących problemy z pamięcią przy chorobie Alzheimera.
Opóźnienie pojawienia się objawów demencji jest możliwe dzięki odpowiedniemu treningowi. Mózg zaczyna się kurczyć od około 20 roku życia, ale - jakkolwiek brzmi dość poważnie - nie oznacza to nieuchronnej utraty bystrości umysłu. Mózg jest w stanie adaptować się także u osób w podeszłym wieku lub tych, którzy doświadczają pierwszych oznak demencji.
Tak powszechne napoje, jak kawa i herbata, mają właściwości prozdrowotne. Możemy mieć miłą świadomość, że robimy coś dobrego dla naszego samopoczucia, gdy sięgamy po filiżankę aromatycznej Arabiki lub kubek ulubionej herbaty.
Wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi wiąże się z problemami z pamięcią w późniejszym okresie życia.
To nie pomyłka, kobiecy organizm także produkuje testosteron i potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej prowadzą do rozmaitych problemów zdrowotnych, także tych dotyczących osłabienia zdolności poznawczych.
Starsze osoby doświadczające problemów ze słuchem mogą być bardziej narażone na demencję, wynika z najnowszych badań.
Starsi palacze są w większym stopniu narażeni na uszkodzenia istoty szarej (łac. substantia grisea) i spadek funkcji poznawczych w porównaniu do osób wolnych od wspomnianego nałogu.
Już w trzeciej dekadzie życie niektóre zdolności poznawcze ulegają osłabieniu. Proces starzenia się mózgu zaczyna się dość wcześnie i nieustępliwie postępuje wraz z wiekiem. Wszystko to jednak nie dzieje się zupełnie poza naszą „jurysdykcją", odpowiedni styl życia pomoże powstrzymać negatywne czynniki starzenia się. Jednym z jego elementów jest dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, w tym witamin.
Jak przekonują uczeni, utrzymywanie stałych relacji społecznych opóźnia pojawienie się problemów ze zdolnościami poznawczymi. Kolejne testy potwierdzają, że samotność stanowi jednym z najpoważniejszych problemów społecznych grupy powyżej 65 roku życia.
Nowe badania wykazały, że osoby starsze z większym obwodem talii, wysokim ciśnieniem krwi i pozostałymi objawami syndromu metabolicznego, są bardziej narażone na problemy z pamięcią.
Spacer pomaga zachować dobrą formę, chroni przed niektórymi nowotworami (badania wykazały jego skuteczność w prewencji raka piersi), poprawia samopoczucie. Do tej listy należy dodać kolejny punkt - regularne przechadzki poprawiają pamięć.