Naukowcy przetestowali cykle snu u 100 osób w wieku 45 - 80 lata, u których nie zanotowano objawów demencji . Połowa tej grupy miała w rodzinie osobę cierpiącą na chorobę Alzheimera. Okazało się, że ludzie, którzy mają problemy ze snem, są bardziej narażeni na problemy z pamięcią w starszym wieku.
Starsze osoby, które zbyt dużo jedzą, są bardziej zagrożone zaburzeniami pamięci, ostrzegają uczeni. Ludzie w wieku 70 lat i starsi, którzy codziennie dostarczają sobie od 2 143 do 6000 kalorii, mogą mieć dwukrotnie wyższe ryzyko osłabienia pamięci, które może być wczesnym objawem choroby Alzheimera.
Osoby w wieku powyżej 100 lat czują się bezradne, ale nie bezwartościowe pomimo wielu orgraniczeń, jakich codziennie doświadczają. Ogólnie rzecz ujmując, cieszą się dobrym nastrojem, wynika z nowych badań.
Palenie papierosów u mężczyzn, zwłaszcza starszych mężczyzn - wydaje się być przyczyną szybszego osłabienia funkcji poznawczych, wynika z raportu opublikowanego przez Online First Archives of General Psychiatry.
Rozpowszechnione przekonania mają znaczną siłę, a sprzeczne z nimi nowe ustalenia często nie odznaczają się dostateczną siłą przebicia, w efekcie mity dotyczące starzenia się mózgu cieszą się dużą popularnością. Poniżej kilka przykładów opinii tego rodzaju.
Nadpłacone rachunki lub przeciwnie, zaległości nie wynikające z problemów finansowych, trudności z rozumieniem bankowych wyciągów, błędy przy dokonywaniu wpłat i przelewów mogą być pierwszymi sygnałami zwiastującymi chorobę Alzheimera lub inny rodzaj demencji - wskazują badania Alzheimer Disease Research Centre na Uniwersytecie Alabamy.
Badanie sugeruje, że starsi mężczyźni mogą być bardziej narażeni na rozwój łagodnych zaburzeń poznawczych i zaburzeń pamięci w porównaniu z ich rówieśniczkami.
W Australii chorzy na raka i osoby w podeszłym wieku będą mogli skonsultować się ze specjalistami nie wychodząc z domu.
Osoby w podeszłym wieku z otępieniem są narażone na większe ryzyko upadku, jeśli podaje im się środki antydepresyjne, mówią eksperci.
Wirtualna rzeczywistość związana z wysiłkiem fizycznym, czyli tzw. "exergames", może przynieść większe korzyści jeśli chodzi o wzmocnienie funkcji poznawczych u osób starszych niż tradycyjne ćwiczenia fizyczne, wynika z nowego badania opublikowanego w lutowym numerze American Journal of Preventive Medicine.
Regularne ćwiczenia i zdrowe odżywianie może zmniejszyć ryzyko utraty pamięci wywoływanej przez ciche udary.
Podobnie jak ciało lepiej funkcjonuje, gdy jest wyćwiczone, tak mózg łatwiej radzi sobie, jeśli zostanie poddany odpowiedniemu treningowi. I nie musi to oznaczać rozwiązywania nielubianych zadań matematycznych lub wkuwania grup i okresów pierwiastków zgodnie z rozmieszczeniem na tablicy Mendelejewa.
Kofeina stała się elementem współczesnego stylu życia. Bogate w nią napoje i produkty żywnościowe są stałym punktem naszego menu. Stąd coraz częstsze pytania o pozytywne i negatywne oddziaływanie tej substancji na zdrowie oraz liczne badania naukowe sprawdzające jej właściwości.
Problemy z pamięcią i innymi zdolnościami poznawczymi nie dotyczą jedynie ludzi sędziwych. Okazuje się, że już 45-latkowie doświadczają osłabienia możliwości mentalnych.
Osoby z dużym poziomem hormonu tłuszczu, tj. adiponektyny, mogą być bardziej narażone na rozwój demencji lub choroby Alzheimera, wynika z nowych badań.